home Děti, Těhotenství a mateřství, Zdraví Nadváhou dnes trpí už i kojenci a batolata, nepřekrmujte proto své děti!

Nadváhou dnes trpí už i kojenci a batolata, nepřekrmujte proto své děti!

Málokterá maminka si uvědomuje, že mateřské mléko je vlastně jídlo jako každé jiné. A proto i zde je dobré držet se hesla: „všeho s mírou“. Matky často, v domnění, že miminku něco chybí nabízejí opakovaně prs (nebo lahvičku s umělým mlékem), aby dítko utišily. To ale nemusí vždy plakat hlady. Má mnoho potřeb, které ještě neumí pochopit a ani je vyjádřit. Pláč je rovněž jeho vyjadřovacím prostředkem a nemusí to být nutně negativní emoce, kterou jeho prostřednictvím chce světu sdělit. V Česku není zcela neobvyklé, aby miminko v půl roce vážilo tolik, kolik by mělo vážit v roce. To jsou alarmující čísla, nad kterými je nutné se zamyslet.

Odborníci tvrdí, že strava matky v období těhotenství není ani zdaleka tak určující jako její hmotnost v době početí. Měla by tedy svou váhu zredukovat už dávno před tím, než se o miminko začne snažit. V další fázi, kdy je už miminko na světě je pak skutečně důležité dítě nepřekrmovat.

Trend poslední doby velí všem maminkám kojit a kojit, až do úmoru. Otázkou ale zůstává, zda je člověk, jako kojení tělo článkuživočišný druh skutečně uzpůsoben k tomu, aby kojil své děti do tří a více let věku. Kojení je věc jednoznačně prospěšná v prvním půl roce až roce života dítěte. Některé výzkumy ale poukazují na to, že kojení dětí starších dvanácti měsíců naopak zvyšuje rizika civilizačních onemocnění. Rovněž je třeba mít na mysli, že do mateřského mléka přechází celá řada škodlivých látek rozpustných v tucích, které se v těle matky nashromáždily za celý její dosavadní život a mohou se z něj vyloučit pouze kojením.

Roční období kojení je tedy spíše horní hranicí, pokud to matce nepůsobí potíže. Chce-li kojit déle, měla by být vždy informována o rizicích, která jsou s tím spojená. Rozhodně by měla vědět, že pro dítě od šesti měsíců je zcela zásadní, aby začalo jíst běžnou stravu. Člověk je všežravec a do 1,5 roku by dítě mělo ochutnat všechno. Do sedmi měsíců by se dítě mělo setkat s lepkem ve stravě, to snižuje riziko vzniku celiakie a do osmnácti měsíců zase ochutnat ovoce a zeleninu v nemixované formě. Jinak se bude instinktivně tomuto jídlu dlouho vyhýbat.

Věřte i vy více svým instinktům, nenechte se příliš ovlivnit okolním prostředím a aktuálními trendy. Supermatky jsou pohádkové postavy, být dobrou mámou neznamená být svému dítěti nablízku 24 hodin denně 7 dní v týdnu s prsem nachystaným k akci. Láska a péče nestojí a nepadá s počtem odkojených litrů mléka a dítě, které občas necháte pár minut plakat neznamená, že jste jako matka selhala.

Spread the love