home Tipy Přijímací řízení na vysokou školu

Přijímací řízení na vysokou školu

Jak se na to připravit, co vás tam čeká? Scia nebo TSP?

Příprava?

Pomaturitní studium vám může hodně pomoci. Zejména proto, že i na přijímačkách se dnes již běžně objevují cizí jazyky. Studium tohoto typu vás jazyk opravdu naučí, Je to intenzivní výuka, probíhající každý pracovní den čtyři hodiny. Naučíte se gramatiku, slovíčka, výslovnost a rozmluvíte se.

Je to jedna z nejlepších možností, jak se naučit anglicky. Pomaturitní studium je nabízeno i v německém jazyce, který také stoupá v žebříčku žádanosti cizích jazyků u nás.

Studium je nabízeno i v dalších cizích jazycích, ty se ale pro velkou škodu většinou, kvůli malému zájmu, neotevírají.

 

Přijímačky

Kolem přijímaček na vysokou školu je spousta otázek a maturanti, kterých se to zejména týká, vybírají, jakým směrem se vydat.

Někdo má to štěstí, že dávno ví, co by chtěl dělat. Má jasno a tak si za tím jde. Když si vybere lékařskou školu, tak tam jsou oborové testy. Není dál co řešit. Lékařské fakulty si totiž většinou vytvářejí testy samy, v rámci školy. Takhle to je na několika dalších různých školách.

Jsou tu i tací uchazeči, kteří si vybírají právě podle druhu přijímaček. Na některé školy totiž přijímají na základě scia testů.

Scia

Pokud chcete na scia, tak si můžete vybrat z různých termínů. Můžete jet klidně na všechny, záleží, kolik jste ochotni do toho dát peněz. Probíhají na několika místech v různých městech. Termínů je šest.

Obsahují několik okruhů otázek. Okruhy jsou z chemie, biologie, jazyků, matematiky, všeobecných studijních předpokladů. Zase záleží, na jaký obor se hlásíte. Sama škola, kam podáváte přihlášku, má zadáno, jaké okruhy testů máte absolvovat.

Pokud nestačí výuka jazyka ve škole, je důležité najít si vhodný kurz angličtiny. Angličtinu s lektorem po té drilovat a pořádně se ji naučit. Jestli budete skládat přijímačky z němčiny, tak to samé. Umění cizích jazyků je v dnešní době opravdu klíčové a nemělo by se podceňovat.

TSP

Přijímačky, které probíhají na Masarykově univerzitě v Brně. Nezáleží, na jakou se hlásíte fakultu nebo obor, na všechny probíhají přijímačky tzv. testy studijních předpokladů. Tyto testy jsou taková rarita. Obsahují 6 částí po deseti otázkách.

Subtesty jsou z verbálního, numerického, analytického a kritické myšlení a z prostorové představivosti, kulturního přehledu.

Obzvlášť těžké na těchto testech je odečet bodů za nesprávnou odpověď. Proto je velmi důležité, zvážit, jestli jste s danou odpovědí jisti. Není dobré nasázet tam všechno možné, pak se také můžete dostat do mínusu.

Zadání je v českém jazyce, krom deseti otázek, které máte zadány anglicky a i řešení je v anglickém jazyce. U každé otázky máte na výběr z pěti možností. Jste omezeni časem, dají vám sto minut na celý test.

Když napíšete test, spočítají se výsledky všech účastníků, kteří ho psali. Pak podle toho, jak se to celkově napsalo, se všem vypočítá percentil. Vyjadřuje, kolik procent uchazečů napsalo test stejně nebo hůře než vy.

Když TSP nezvládnete a nepřijmou vás, můžete si v Brně najít alespoň vhodný pomaturitní studium. Jazykovka brno je optimální volba a další rok můžete zkusit přijímačky znovu.

Rozšíření jazykových znalostí se vyplatí i do budoucna. Jazyky požadují ve firmách a společnostech čím dál více ve větší míře. Nároky se zvyšují.

Ať už se rozhodnete pro scia nebo TSP, oboje vyžaduje určitou přípravu. Nepodceňte ji.

Přípravné kurzy

Na Masarykově univerzitě nabízí kurzy TSP. Výborně Vás tam na testy připraví, ukážou vám různé „finty“. Příklad se může zdát těžký, ale učitel vás na kurzu vyvedete z omylu. Zkrátíte si tak čas při jeho řešení.

Získáte tak i výhodu oproti uchazečům, kteří tyto postupy neznají, protože kurz nenavštěvovali a sami na něj nepřišli. Zvýšíte svou šanci na přijetí.

Peníze utracené za vzdělání jsou výbornou investicí, která se vám dříve nebo později vrátí. Neotálejte tedy a zapište se ať už do přípravných kurzů na přijímačky nebo na jazykové kurzy v Brně.

Spread the love