home Děti, Těhotenství a mateřství, Zdraví Správný vývoj nohy můžeme ovlivnit již od narození

Správný vývoj nohy můžeme ovlivnit již od narození

Tvar nohou je dán kostmi, klouby a vazy. U nich hraje velkou roli genetická dispozice. Svaly zajišťují pohyb těla v prostoru, chrání vazivový aparát od přetížení při chůzi po nerovném terénu. Správnou funkci nohou můžeme ovlivnit již od raného věku.

Péče by měla začít již v kojeneckém období. Otázkou je, kdy koupit dítěti první botičky a jaké by měly být. Vazivová tkáň v tomto období je ještě nevyzrálá, volnější, nezajistí tak pevnou stabilitu nožních kloubů. Proto bychom ji měli podpořit vhodnou obuví a to již při lezení dítěte po čtyřech. Tím ovlivníme postavení nohou.

Do stáří cca tří let mají nohy v oblasti podélné klenby tukový polštář, který chrání struktury chodidla před přetížením. Ve vyšším věku již přítomen není. Při výběru obuvi v tomto věku tedy není nutný klínek na podporu podélné klenby; stélka má být rovná.

Žádoucí postavení nohy zabezpečí i v pozdějším věku adekvátní obuv. Čeho si všímáme při výběru obuvi:

Woman legs walking on green grass

Správná velikost  znamená, že délka stélky je o 10-15 mm větší než délka chodila (tzv. nadměrek), šířka odpovídá obvodu oblasti spojení prstů s nártem, a špička je dostatečně prostorná pro pohyb prstců. Materiál by měl být zásadně jen přírodní (useň, textilie), nikdy umělá hmota. Na chodidle je velké množství potních žláz, prodyšný materiál je tedy důležitý, aby noha nebyla ve vlhku a měla správné prokrvení.Důležitá je stabilita zadní nohy, t.j. pevný opatek. Podešev je pevná, ale pružná, s možností ohýbání se. Vhodné jsou tlumící prvky. Podpatek u dětí není v žádném případě vhodný.

Jak stimulovat svaly, aby nebyla oslabena jejich funkce? Nejpřirozenější  je chůze na boso po přírodním nerovném terénu (po oblázcích, posekané trávě, hrubém písku apod.). Naopak chození bez obuvi po umělých, dokonale rovných, tvrdých površích (dlažba, dřevěná podlaha, apod.) nezajistí žádnou stimulaci chodidel a má negativní vliv na nosné klouby a páteř. Proto je i v domácím prostředí zapotřebí nosit přiměřenou obuv. Další možností  je cílené cvičení nohou dítěte formou hry, s využitím různých cvičebních pomůcek, které napodobují nerovný povrch.

Neméně důležitá je hygiena nohou.  Ponožky či punčochy by měly mít z bavlněného materiálu. Pozornost je třeba věnovat také péči o nehty, které by měly být pravidelně a správně zastřihávány.

 

Spread the love