home Těhotenství a mateřství, Zdraví Vyšší věk maminky a rizika během těhotenství

Vyšší věk maminky a rizika během těhotenství

V současné době nikoho nepřekvapí těhotná žena po třicítce. Možná by se dokonce dalo mluvit jako o trendu dnešní doby, kdy se věk maminek mnohdy dostává až za hranici 40. let. I když je pravda, že se nejedná o kdovíjak výjimečný stav a v čekárně u ošetřující lékaře tak můžete vidět spoustu těhotných žen, které by vzhledem ke svému věku již mohly – nebo dokonce jsou!! – být babičkami, přináší s sebou pozdní mateřství i určitá rizika.

Příroda to má promyšlené

Jako doporučený vědro početí miminka se často tvrdí 25. Z lékařského hlediska je ženské tělo na početí připraveno v období od 20. do 30. roku života, s každým dalším rokem pak plodnost nezastavitelně klesá. Čím déle žena s miminkem otálí – ať už je to kvůli kariéře, touze užívat si života nebo skutečnosti, že nemá po svém boku milujícího partnera – tím více rizik přihazuje na svá bedra. Nutno samozřejmě dodat, že nelze všechny ženy házet do jednoho pytle a myslet si, že se možná rizika týkají úplně všech.

Je pozdní těhotenství rizikem pro plod?

Těhotenství v pozdním věku s sebou přináší rizika jak pro maminku, tak i pro miminko. Smutnou zprávou je, že se společně s věkem zvyšuje riziko potratu, stejně tak je daleko vyšší riziko mimoděložního těhotenství. U testů žen vyššího věku se častěji vyskytují vývojové vady, zvláště pak Downův syndrom. Maminky starší 35 let pak preventivně podstupují odběr plodové vody, což během těhotenství v normálním věku není běžné a provádí se jen zřídka. Kolem 40. roku ženě začínají docházet vajíčka a její plodnost je tak pomalu u konce.

Jak probíhá porod?

Těhotenství v pozdním věku je nejen rizikové, ale často i příslibem komplikovanějšího a náročného porodu. Podle statistik je u žen starších 35 let běžné, že plod nepostupuje porodními cestami a přistupuje se tak k porodu císařským řezem. Může se jednat i o špatně uloženou placentu, obrácenou polohu plodu.

Spread the love