home Zdraví, Zdraví 5 Tipů, jak vyzrát a zmírnit příznaky menopauzy

5 Tipů, jak vyzrát a zmírnit příznaky menopauzy

Menopauzy se obává téměř každá žena, jelikož jde o životní změnu, kterou provází nepříjemné příznaky i zdravotní obtíže. Menopauza se vyskytuje nejčastěji u žen po čtyřicítce, ale jsou i případy, kdy toto nepříjemné období potrápilo i mladší ženy.

Tohle období je pro většinu žen velmi nepříjemné. Naštěstí přechod u žen není trvalý, ale s menstruacemi se můžete rozloučit. Pokud tedy zrovna procházíte menopauzou nebo se na ní připravujete, přečtěte si pár tipů, jak příznaky menopauzy můžete zmírnit.

Hlavní příznaky menopauzy

Než se vrhneme na konkrétní tipy, pro boj s klimakteriem, projdeme si hlavní negativní příznaky. Snad není třeba připomínat, že hlavní změnou pro ženu bude, ustupující menstruace.

 • Poruchy menstruačního cyklu
 • Návaly horka, zvýšené pocení
 • Zvýšená únava
 • Malátnost
 • Stres, úzkost
 • Nervozita, podrážděnost
 • Nespavost

Výše jsou vypsané hlavní příznaky v období klimakteria. Pokud tedy zaznamenáváte více jak dva z výše uvedených příznaků, doporučujeme vše konzultovat s vaším gynekologem. Tyto příznaky vás mohou provázet celou menopauzou a délka trvání je zcela individuální u každé ženy.

Tipy pro zmírnění příznaků menopauzy

Nikdo vám nemůže dát zaručená návod a postup, jak přejít hladce tohle nepříjemné období. Vše závisí především na tom, jak se daná žena starala po celou dobu o své zdraví. Pokud tedy žena do té doby jedla nezdravě a vyhýbala se pohybu, budě na příznaky velmi negativně reagovat, než žena, která o své zdraví pečuje dlouhodobě.

TIP 1 – Pohyb a zdravá strava

Základem každého zdravého organismu je aktivní pohyb a zdravá strava. Určitě to znáte a víte, všude se o tom mluví a píše. Proč to tedy neděláte správně? Nebo děláte? Potom gratulujeme a jen tak dál.

Na téma zdraví a pohyb je spousta článků, ze kterých můžete čerpat, ale nejdůležitější je vytrvalost. Zkuste změnit své stravovací návyky a uvidíte, jakých neuvěřitelných změn dosáhnete. Budete se cítit zdravěji, protaženě, nebudete unavení a obézní. Začněte hned, než bude pozdě, tělo a zdraví máme skutečně jedno.

Dnes už nemusí být zdravá strava tak nechutná, právě naopak. Pro začátek doporučujeme vysadit: cukr, bílou mouku, margaríny, bílé pečivo, smažené jídla, a především sladkosti. Rozvrhněte si jídla na 5-6 chodů za den a nepřejídejte se.

Tipy na aktivní pohyb:

 • Denní procházka (30 min, 3-4 km)
 • Skákání přes švihadlo
 • Běh
 • Crossfit
 • Kruhový trénink
 • Trampolíny
 • Turistika
 • Jízda na kole

TIP 2 – Pomozte si doplňky stravy

Dnešní medicína je zcela na jiné úrovni, než tomu kdysi bývalo. Vzniklo mnoho studií, informací a testů, díky tomu jsou dnes doplňky stravy mnohem kvalitnější a účinnější, než kdysi. Bavíme se o doplňcích stravy, které jsou dostupné bez lékařského předpisu a dle zákona ze zdravotnictví, to musí být produkty, jejichž složení je přírodní, bez vedlejší účinků, jinak legální prodej není možný.

Sama Andrea Vaňková z magazínu o menopauze – www.pohledzeny.cz si sama na sobě vyzkoušela řadu doplňků stravy a otestovala jejich skutečnou účinnost. Jako vítěz vzešel Menoxin, který je u žen velmi oblíbeny díky účinnosti a ceně.

TIP 3 – Omezte nebo vysaďte cigarety a alkohol

Opět jsme u zdraví. Pokud chcete zlepšit celkový organismus a zmírnit příznaky menopauzy, omezte příjem alkoholu a cigaret. Opět informace kterou všichni znají, ale minimálně lidí to dodržuje. Přemýšlejte dlouhodobě, ne krátkodobě.

TIP 4 – Bylinné čaje

Posledním tipem, jsou bylinné čaje. Jsou určité druhy bylinných čajů, které jsou dobře vstřebatelné a účinné. Mezi nejlépe hodnocené bylinné čaje jsou: Fytopharma Gynastan Meno, Herbex Menopauza s jetelem a Dr. Müller Klimakterin.

TIP 5 – Běžné superpotraviny

Energii podpoří ovesné vločky, semínka, ořechy, zelenina (mrkev, brokolice, dýně, ředkev), ovoce (banány, broskve, jablka, hrušky, hrozny), luštěniny, kuřecí maso či sladkovodní ryby.

Hladinu hormonů pomohou upravit také lněná semínka, mořské řasy Wakame nebo brukvovitá zelenina.

Potraviny, které ochladí, jsou například jogurty, některé druhy zeleniny (rajčata, okurky či cukety, čaj zelený, mátový či ibiškový), houby nebo hořké listové druhy salátů.

 

Spread the love