home Těhotenství a mateřství, Zdraví 7+1 dobrý důvod proč kojit

7+1 dobrý důvod proč kojit

Kojení je ta nejpřirozenější věc mezi maminkou a miminkem. O kojení si toho ještě před porodem můžete hodně přečíst, nastudovat nejrůznější brožurky, tipy, osvojit si techniky – jenže i tak se může stát, že ačkoli teorii budete zvládat na jedničku, praxe bude pokulhávat. Především pak samotné začátky mohou spíše připomínat noční můru, zvláště u nezkušených prvorodiček.

Nevzdávejte to!

Možná ani pro vás není kojení procházkou růžovým sadem. Možná vám to nejde, neumíte to, s miminkem se nedokážete sladit. Dítko nepije, vy jste nervózní. Anebo všechno dohromady. Už to chcete vzdát? Máte toho dost? Počkejte ještě chvilku a přečtěte si náš dnešní článek, ve kterém se společně podíváme na 7+1 důvod, proč kojit.

Důvod první: zhubnete!

Hned na začátek zmíníme jedno obrovské lákadlo pro maminky, kterým po porodu zůstala přebytečná kila a chtějí se jich zbavit. Kojení má totiž úžasný vliv na podporu metabolismu, díky čemuž maminky mnohem rychleji spalují a návrat k předporodní váze tak nemusí trvat dlouhé měsíce.

Důvod druhý: to nejlepší pro miminko!

Svému miminku teď nemůžete dát nic lepšího, nežli je vaše mateřské mléko. To totiž obsahuje vše, co malá miminka potřebují. Žádná umělá mléka, byť mají sebelepší reklamu a jejich výrobci vehementně tvrdí, jak jsou skvělá, mateřské mléko nenahradí.

Důvod třetí: jídlo kdykoli a kdekoli!

Dalším nesporným důvodem hrající kojení do karet je fakt, že miminku můžete dát najíst opravdu kdykoli a kdekoli. Je to pohodlné, vlastně jen stačí vytáhnout prso. Nemusíte s sebou tahat lahvičky, kojeneckou vodu, umělou výživu.

Důvod čtvrtý: žádná menstruace!

Nepřítomnost menstruace během těhotenství je příjemná třešnička na dortu. A když budete kojit, s největší pravděpodobností taky menstruovat nebudete. A to je fajn, ne?

Důvod pátý: žádný stres!

Věděli jste, že kojení dokáže snižovat stres? Může za to především kontakt maminky a miminka tělo na tělo, kdy kontakt kůže na kůži uvolňuje stres pryč z těla.

Důvod šestý: ochrana před nemocemi!

Podle statistik jsou kojené děti mnohem méně nemocné nežli ty, které jsou na umělé výživě. A každá maminka chce přece pro své dítko jen to nejlepší.

Důvod sedmý: ušetříte!

Co si budeme nalhávat – kojení nic nestojí, mléka máte – když to jde dobře – dostatek, kdežto když jste nuceni kupovat sunar, projeví se to na financích. A to podstatně.

Důvod osmý: ochrana před rakovinou!

Na závěr ještě jeden úkaz ze statistik: kojení snižuje riziko vzniku rakoviny prsu, vaječníků a děložního hrdla.

Spread the love
  • 5