home Děti, Těhotenství a mateřství, Tipy Bezplenková metoda – přirozená věc nebo nevhodný výmysl?

Bezplenková metoda – přirozená věc nebo nevhodný výmysl?

Co je to bezplenková metoda? Možná si nad touto otázkou lámete hlavu i vy. Tento pojem sice není kdovíjakou novinkou, neboť je známý po celém světě, ale i přesto spousta maminek neví, co si pod ním vlastně představit. Bezplenková metoda – jinak i metoda přirozené hygieny kojenců – je založena na tvrzení, že jsou si miminka vědomy své potřeby vyměšovat se ihned po narození. Pojďme si tuhle metodu, která hýbe světem, trochu blíže představit!

Bezplenková metoda ve zkratce

Podle odborníků jsou si miminka vědoma své potřeby vyměšování. Již od narození dávají signály, kterým mamince naznačují, že potřebují vykonat potřebu – úkolem maminky je tyhle signály rozeznat a umět jim naslouchat. U bezplenkové metody se děti nepřebalují, ale posazují se na vhodnou nádobu, do které se mohou vyčůrat nebo vykakat – může to být nočník, kyblík, záchod i umyvadlo. Tuhle metodu moc dobře znají ve finančně slabších zemích, jako je například Afrika.

Jak to funguje?

Ačkoli vám to možná přijde absurdní, miminka dávají najevo, kdy potřebují vykonat potřebu. Některé se dívají do prázdna, jiné vydávají typické zvuky, další rudnou a tlačí. Ve chvíli, kdy tohle u svého dítka zpozorujete, umístíte jej nad nádobu a dáte mu pokyn k vykonání potřeby – může to být například „ččččč“ nebo třeba „e-e“. Miminko na tenhle signál čeká a jakmile jej uslyší, vykoná potřebu.

Bez plínek, ale chce to mít jistotu

Ačkoli se tato metoda jmenuje bezplenková, používá většina rodičů jednorázové nebo látkové pleny jako pojistku. Střeva se uvolňují i během kojení, proto není od věci mít plenku pod miminkem, aby nedošlo k nehodě.

Jaké jsou výhody a nevýhody bezplenkové metody?

Výhody:

  • úspora financí
  • nezatěžuje se životní prostředí
  • nebudete muset dítko učit na nočník
  • navážete užší vztah

Nevýhody:

  • nutnost mít dítě neustále u sebe – například v šátku nebo v nosítku
  • potřeba mít hodně trpělivosti
  • umět vnímat

 

Spread the love