home Těhotenství a mateřství, Zdraví Co dělat, když kojení bolí?

Co dělat, když kojení bolí?

Mateřské mléko je to nejlepší, co může milující maminka svému dítěti dát. Ne vždy je ale kojení procházka růžovým sadem, ba naopak má mnoho maminek nepříjemné zkušenosti s bolestí při kojení, která je mnohdy natolik silná, že dokonce kojení zabraňuje. Co lze dělat, když vás kojení bolí? Odpověď najdete v dnešním článku!

Proč kojení bolí?

 

Jakmile začne být kojení nepříjemné, nebo dokonce hodně bolestivé, začnou se maminky logicky ptát: proč?! Určitě i vás zajímá, co způsobuje nepříjemné pocity při kojení, na které jste se těšila a plánovala si, jak krásně to společně s vaším drobečkem zvládnete. Důvodů a příčin, které mohou stát za bolestí je hned několik. My si společně představíme ty nejčastější!

1.      Špatná technika

Asi nejčastějším důvodem vedoucím k bolestem je špatná technika přikládání dítěte k prsu a jeho nesprávné sání bradavky. Především nezkušené maminky, které kojí své první miminko, mívají zpočátku problém najít tu správnou techniku, která bude vyhovovat jak jim, tak i jejich dětem. Určitě tomu lze zabránit tím, že si pečlivě nastudujete správnou techniku přikládání a tím předejdete špatnému sání a následným bolestem.

2.      Nalitá ňadra

Nejedna maminka by nám potvrdila, že když se prsa pořádně nalijí mlékem, jsou citlivá sama o sobě, natož když je pak máte nabízet miminku ke kojení. Příliš nalitých prsou se miminko nedokáže správně chytit a při svých pokusech o správné přisátí vám může způsobit bolestivé pocity. Pomoc je jednoduchá, stačí, když si před kojením trochu mléka odstříkáte, díky čemuž prsa splasknou a miminko nebude mít problém se správně přisát k bradavce.

3.      Infekce

Do třetice všeho dobrého může být příčinou bolestí při kojení i infekce, která často udeří bez varování a dokáže potrápit velké procento kojících maminek. Infekce může být virového, kvasinkového či bakteriálního původu a v každém případě se nejedná o nic příjemného, ba spíše naopak. Infekci se dá předejít tím, že budete z prsou pravidelně odstříkávat mléko, již propuklý zánět se léčí přiložením tvarohu, v horším případě pak antibiotiky.

Spread the love
  • 5