home Psychologie, Tipy Fenomén osobního koučinku

Fenomén osobního koučinku

Osobního kouče mají už odnepaměti profesionální sportovci, zpěváci a další celebrity. Ale v poslední době se s nimi roztrhl pytel i mezi běžnou populací. Jako kdyby to byl módní trend. K čemu ten osobní kouč vlastně je, s čím vám může pomoci? A mohou se jeho služby hodit i vám?

Rozvoj ve všech oblastech života

Je toho mnoho, s čím vám kouč může pomoci a snad žádný výčet by nikdy nebyl úplný. Protože jak je každý z nás jiný, tak se každý potýkáme ve svém životě s rozdílnými problémy a překážkami. Ať už jde o vztahy, zdraví, práci nebo finance. Ale nejčastěji kouč pomáhá při hledání vnitřní stability, znovuobjevování cesty k sobě, zvýšení sebevědomí, odhalování vašich talentů, nebo pokud zrovna proděláváte, či se chystáte podstoupit velkou životní změnu. Pomůže vám, i pokud máte pocit, že se vám nedaří plnit své cíle tak, jak byste si přáli nebo pokud občas nerozumíte svým pocitům a jen s obtížemi je dokážete vyjádřit slovy. Zvažte využití osobního kouče i při problémech s nastavením správných hranic, nebo pokud máte strach, že jste na některých osobách ve svém životě až příliš závislí a raději byste se trochu osamostatnili.

Individuální přístup

Největší výhodou osobního koučinku je, že vám kouč poskytuje individuální poradenství. Přizpůsobuje vše na míru vašim potřebám a problémům a díky tomu se můžete zaměřit na to opravdu důležité a potřebné. Správný kouč vám nenadiktuje odpovědi na vaše problémy, ale pomocí vhodných návodných otázek vám umožní, abyste si na ty odpovědi přišli sami. Jakožto nestranný pozorovatel vidí kouč váš život a vaše problémy z trochu jiné perspektivy, což mu umožňuje se s nadhledem podívat na věci komplexně a vidět spojitosti tam, kde si je sami možná neuvědomujete. Mnohdy totiž vše souvisí se vším, a kouč je právě tím člověkem, díky kterému si to můžete naplno uvědomit. A méně cílevědomí jedinci jistě dají za pravdu, že mít nějakého parťáka na cestě osobního rozvoje je velikou motivací. S koučem proberete svoje cíle a naplánujete cestu k jejich dosažení, připraví s vámi i dílčí úkoly a vy tak snadněji získáte přehled, zda se vám daří se rozvíjet nebo byste na sobě měli více zapracovat.

Spread the love
  • 5