home Cestování, Tip na výlet, Tipy na dovolenou Ferraty pro ženy a děti? A proč ne!

Ferraty pro ženy a děti? A proč ne!

Zajištěné cesty, neboli via ferraty bývaly dlouho doménou hlavně alpských států a za tímto lezeckým dobrodružstvím jste museli dojet pár set kilometrů autem. Posledních pár let však i v ČR začínají růst zajištěné cesty jako houby po dešti a nejdete jich zde několik desítek. Mohou být dobrý odrazovým můstkem a tréninkem pro ty, kteří si zatím s dětmi netroufají na delší vysokohorskou cestu. Navíc většina je poměrně dobře dostupná a nehrozí na nich náhlé změny počasí, některé musíte dávat pozor ve vysokých horách. Ale ruku na srdce, uvažoval někdo z Vás o tom, že vyveze provětrat své ratolesti na některou z nich v ČR, nebo zahraničí? Není se třeba bát i když bezpečnost je samozřejmě na prvním místě. Podobně jako se na umělých lezeckých stěnách setkáváme s malými caparty, lezeckými kroužky či příměstskými horolezeckými tábory i v terénu se na ferratách začínají objevovat rodiče se svými potomky. A tak tento aktivní způsob trávení volného času zdaleka již není jen doménou mužů. Pohyb po zajištěné cestě zvládne každá průměrně zdatná žena.  Při dodržování několika zásad jde o činnost maximálně bezpečnou i pro neposedné děti a jejich starostlivé matky. Klíčový je samozřejmě správný odhad schopností, pokora a soustředěnost, tak, jako při každém pobytu v horách.

Zdroj: climbingtechnology.cz.

A co kromě chuti podniknout něco nového vlastně potřebujete?

Samozřejmostí je kvalitní sedací úvazek, nejlépe kombinovaný s prsním, případně ještě vhodnější celotělový úvaz. Taková výstroj zajistí dětem i dospělým maximální bezpečí a hlavně, při visu, nebo případném pádu udrží tělo ve svislé poloze a zabrání jeho přetočení hlavou dolů. 

Nejdůležitější je certifikovaný tlumič pádu, který jednoduše spojíte s úvazkem. Ten je opatřen dvěma dlaňovými key-lock karabinami na elastických ramenech. Manipulaci s nimi po krátkém zaškolení zvládne opravdu každý a k jejich umístění na jistící lano nepotřebujete vyvíjet žádnou velkou sílu. Důležité je zafixovat si, a hlavně dětem vysvětlit, zásadu, postupného přepínání karabin při překonávání jistících bodů. K tomu je na řadě ferratových cest před nástupním bodem instalováno krátké cvičné lano. Nezbytná je i ochranná helma a rukavice, které lze pro začátek nahradit cyklistickými.

Při prvních krůčcích dětí na ferratě je samozřejmě dobré jim být stále nablízku a pomáhat při případných nesnázích. Někteří rodiče ještě zvyšují bezpečnost krátkým jistícím lanem, připojeným ke svému úvazku. I správný odhad schopností a sil dítěte Vám pomůže ušetřit mnohé perné chvilky. I když vy se možná na cestě obtížnosti A, nebo B trochu nudíte, Váš potomek si na ní bude připadat jako Messner na K2. Najděte si tedy některou zajištěnou cestu (například na stránkách: www.viaferraty.cz,  www.ferraty.unas.cz, www.svetoutdooru.cz a vyrazte se svými ratolestmi na adrenalinový výlet. Uvidíte, že překonávání skalních masivů není jen záležitost pro větrem ošlehané horské vůdce, ale zvládne jej i na první pohled křehká žena.

Tip na závěr : Jedna z nejnovějších zajištěných cest v ČR vznikla v Krušných horách nedaleko Kraslic. Její popis a  videorecenzi najdete http://letajici-bobr.cz/2020/05/14/via-ferrata-hausberg-kraslice/

Spread the love
  • 5