home Děti, Rodina, Tip na výlet, Tipy Geocaching – zábava pro celou rodinu

Geocaching – zábava pro celou rodinu

Máte malé děti, které se na rodinných výletech nudí? Nebo si chcete výlet okořenit závanem dobrodružství, neobyčejných zážitků a luštění šifer? Právě Vás by pak mohla zaujmout hra zvaná Geocaching.

Stačí jen GPS

Pro hru samotnou nepotřebujete žádné speciální vybavení. Stačí vám GPS či mobil s GPS. Po zaregistrování se na stránce www.geocaching.com se vám ukáže mapa s „keškami“. A Vy si jen navolíte místo, které Vás zajímá a vyhledáte si poklady v okolí. Základní členství je zcela bezplatné, připlatit si můžete jen za nejrůznější rozšíření a vylepšení.

Vzdělat se i pobavit

Hra neslouží jen k oživení cesty, ale má i edukační charakter. V takzvaných Earth keškách si můžete přečíst něco z geologické historie místa a i většina ostatních pokladů je umisťována u zajímavých lokací. Kostelů, křížků, vrcholů nebo krajinných prvků. Ale existují i kešky, které se zabývají vyloženě nějakým příběhem a mají za úkol spíše pobavit než vzdělat. Jako Indiana Jones tak můžete hledat ztracené poklady nebo se třeba vydat na cestu Froda Pytlíka v Krkonoších.

Základní tipy pokladů jsou tři. Obyčejná krabička, kdy podle souřadnic dojdete na místo a naleznete kešku. Dále pak takzvaná multikeška, kdy máte pro její „odlovení“ projít určitou trasu a povětšinou spočítat a nalézt nějaké údaje po cestě, kupříkladu z tabulí naučných stezek. A nakonec „mysterka“ kdy musíte k získání souřadnic vyluštit nějakou šifru či najít skrytý vzkaz. Typů a ,ožností je samozřejmě mnohem víc, ale tyto jsou nejobvyklejší.

Základní pravidlo – dbát o přírodu

Tím nejdůležitějším pravidlem a důvodem proč hra vlastně vznikla je péče o přírodu a životní prostředí. Kešky by nás měly učit, jak se pohybovat v přírodě a neničit ji. A kešeři by se tak měli také chovat. Ať už „loví“ jen rekreačně nebo jsou adrenalinově naladění a rádi si pro krabičku vylezou na strom nebo se pro ni potopí na dno lomu.

Pozor na mudly!

Mudlové neboli ti, kdo se hrou nejsou obeznámeni by mohli krabičky najít a poničit, proto je důležité vyzvedávat kešky nenápadně a snažit se nebýt příliš viděn. Jméno „,mudlové“ samozřejmě pochází z knižní série Harryho Pottera a stejně jako tam jsou i zde neznalci největším postrachem každého kešera a je opravdu nutné dbát na to, aby se o konkrétním uložení nikdo nepovolaný nedozvěděl.

Setkání s novými lidmi

Geocachingová komunita je už značně velká a díky pořádaným setkáním – eventům máte možnost poznat další tímto koníčkem se zabývají lidí ve svém okolí – a třeba naplánovat příští výlet společně.

Geocaching poskytuje mnoho unikátních zážitků, vždyť kdo z nás nikdy nechtěl hledat poklady? Pro ty, kterým jde o slávu, ceny a diplomy pak existují nejrůznější žebříčky nejúspěšnějších hledačů a zakladatelů kešek. Třeba tam časem uvidíte i své jméno.

Spread the love
  • 5