home Móda a styl, Tipy Jak pečovat o běžecké boty, aby vydržely déle?

Jak pečovat o běžecké boty, aby vydržely déle?

Je doporučeno nahradit své běžecké boty po uběhnutí cca 800 km, což pro některé běžce není problém i v řádu několika měsíců. Ovšem kupovat nové boty na běhání tak často se při výběru kvalitního modelu může prodražit.  Pokud se budete o své boty lépe starat, vydrží vám déle a ušetříte.  Zde je několik tipů, jak na to:

Noste běžeckou obuv pouze na běhání

I když mohou být vaše boty na běhání nejpohodlnější jaké máte. Nenoste je k jiným účelům než na běh nebo případně trénink. Dokonce i když se vám v nich lépe chodí díky speciálnímu odpružení. Každou další hodinu se do nich dostává více potu, špíny a bakterií. To se pak projeví na stavu svršku běžeckých bot a stélce.

Nazouvejte si své běžecké boty správně

Když jste ve spěchu, je lákavé si své běžecké boty pouze rychle nazout, aniž byste řešili nové šněrování apod. Tím že si je pouze nazujete bez uvolněných tkaniček, více namáháte vycpávku na patě i šněrovací systém, který vše drží pohromadě. Před sundáním bot se ujistěte, že si nejdříve rozvážete tkaničky.

 

Sušte své boty na běh správně

Pokud jsou po běhu vaše boty vlhké, nedávejte přímo na zdroj tepla, jako je např. radiátor či k ohni. Teplo vysušuje kožené prvky, lepidla a další funkční materiály. Pokud je chcete sušit správně, povolte tkaničky, vyjměte vložky a nechte je schnout mimo dosah přímého tepla. Jestliže chcete proces schnutí urychlit, můžete dát dovnitř zmačkané noviny.

Střídejte dva páry běžecké obuvi

Jestliže běháte pravidelně každý den, je lepší si pořídit dva páry bot na běhání. Pokud dáte konkrétnímu páru, den či dva pauzu a mohou mezi tréninky dobře vyschnout – vydrží déle. Dobrou taktikou je použít další pár asi měsíc až 6 týdnů poté, co již používáte první pár bot. Tímto způsobem si budete moci všimnout rozdílu v odpružení a zhoršené úrovně podpory mezi oběma páry. Pak již stačí pouze starší pár vyměnit za nový.

Uskladnění běžeckých bot

Uchovávejte své běžecké boty na chladném a suchém místě, kde mohou dobře větrat. Teplo je nepřítelem. Pokud necháváte své boty v tašce na cvičení, abyste ušetřili čas, jde o vlhké prostředí bez proudění vzduchu, takže vaše běžecká obuv nemá šanci uschnout a zhorší se i případný zápach. Takže určitě vytáhnout z tašky ven, aby mohly vyvětrat.

Neperte své boty na běh v pračce nebo je nedávejte do sušičky

Pokud boty potřebujete vyčistit, použijte kartáč s mýdlovým roztokem a studenou vodou. Po vyčištění je nechte uschnout na vzduchu.

Rozhoduje značka běžeckých bot o trvanlivosti?

Existují různé názory a v podstatě každý běžec má různé zkušenosti. Např. že značka Adidas dělá boty, které vydrží více uběhnutých kilometrů než např. stylová značka Nike. Ta je zase oblíbená díky technologii Nike Flyknit, která dělá boty ještě lehčí a pohodlnější.

S podobnými názory se můžete setkat i u dalších značek běžeckých bot. Pokud chcete mít jasno je jediné řešení, vyzkoušet páry od různých značek a uvidíte, která vydrží a sedne lépe.

Spread the love