home Doplňky, Móda a styl, Tipy Jak pečovat o koženou kabelku

Jak pečovat o koženou kabelku

Kožená kabelka je nadčasová, elegantní a má dlouhou životnost. Pravdou je, že jsou finančně nákladnější, než její příbuzné zhotovené z látky. Jenže ať už jde o kabelku, obuv či bundu, těm v kožené variantě se ty látkové nevyrovnají. Nejde pouze o vzhled, ale při správné péči také mnohem déle vydrží. Jak tedy o koženou kabelku pečovat, aby měla stále krásný vzhled a vydržela sloužit co nejdéle?

Kabelka dle druhu kůže

Není kabelka, jako kabelka. Kožená kabelka se může lišit nejen designem, barvou, velikostí, ale i typem kůže. Zhotovená může být z teletiny, vepřovice, hověziny, koziny či koniny. Při údržbě hraje klíčovou roli ani ne tak fakt z čeho je vyrobená, jako její povrch. Ten může být hladký, broušený, lakovaný, barvený apod. Podle toho, jaký má kabelka povrch, volíme ošetřující přípravky.

Ošetřování kabelky dle jejího povrchu

Hladkou kůži je vhodné ošetřovat výrobky s obsahem olejů či vosků, drsná kůže vyžaduje výrobky ve spreji, protože by se špatně nanášely a docházelo by ke slepování jemných vláken. Kůže jako přírodní materiál neustále pracuje – nasává vlhkost, zachycuje prach, nečistoty i mastnotu. Je-li kožená kabelka vystavována vlhkosti a rozmarům počasí, jako je ostré slunce, mráz, déšť, může mít sklony k deformaci. Proto je důležité impregnovat, vyživovat i čistit. Vhodné přípravky na ošetřování by vám měli nabídnout tam, kde kabelku kupujete. Kupujete-li kabelku online, pak si projděte v jejich nabídce i možnosti ošetřujících přípravků. Jestliže je tam nenajdete, hledejte přípravek podle povrchu kabelky.

Čeho se vyvarovat?

  • Pozor na vysoké teploty. Kožené kabelky neusnáší pobyt u topení, otevřeného ohně apod. Mohly by popraskat. Totéž udělá de facto i kožený nábytek. Kůže je prostě kůže a chová se úplně stejně, ať jde o bundu, kabelku či sedací soupravu.
  • Nenechávejte kabelku dlouho na slunci – běžné používání ji nevadí. Necháte-li ji však například v autě či stole v kanceláři, kde na ní bude několik hodin svítit ostré slince, může změnit strukturu i odstín.
  • Nepoužívejte na kabelky přípravky určené na ošetřování obuvi. Mají úplně jiné vlastnosti a kabelku byste mohla poškodit.
  • Na čištění kožené kabelky nepoužívejte nikdy běžné čisticí přípravky.
  • Nepřekračujte doporučovanou zátěž. Jde-li o menší kabelku, kde nacpete věci a kabelka bude nafouklá a těžká, může se kůže vytahat a deformovat.

 

Spread the love