home Těhotenství a mateřství, Zdraví Kontroverzní téma: porod do vody

Kontroverzní téma: porod do vody

Drtivá většina maminek se drží představy, že budou rodit klasicky – tedy na porodním sále, uložené na speciálním lůžku s nohami vztyčenými do písmene V se zkušeným personálem okolo sebe. Tu a tam ale do porodnice přijede maminka, která má úplně jinou představu o svém porodu a chce rodit do vody. Ačkoli porod do vody není nevídaný jev a ve světě je i poměrně častý, u nás je spíše považován za výjimku. Nutno také dodat, že ne všechny porodnice tento druh porodu umožňují.

Mylné představy o porodu do vody

Hodně maminek se k porodu do vody upíná především díky té představě, že je méně bolestivý. Ne vždy je to ale pravda. Teplá voda sice snižuje bolestivost kontrakcí a pobyt ve vodní lázni je proto doporučován především v první době porodní, ale rozhodně si nelze myslet, že díky vodě nebude porod bolet.

Jaké jdou výhody porodu do vody pro rodičku:

  • teplá voda tlumí bolest
  • pružnější tkáně a méně častý důvod k nástřihu
  • známé prostředí pro narozené miminko

Ne všechny maminky mohou rodit do vody

Každá žena má o svém porodu nějakou představu. Případně ví, jak by chtěla, aby probíhal. Někdy si ale žena přeje porod do vody, ale není jí umožněn. Rodit do vody totiž mohou jen ty nastávající maminky, které mají při příjmu fyziologický nález a jejichž miminko má normální ozvy. Zároveň je podmínkou, že ženě nesměla být podána žádná analgetika či epidural a nebyla u ní prokázána žádná infekce. Nutností je podepsání souhlasu.

Proč lékaři nemají rádi porod do vody

Často se můžete setkat s nelibostí lékařů, dojde-li na řeč o porodu do vody. Zatímco někteří jen schvalují, jiní jej neodsuzují a pro další je naprostým tabu. Přemýšlíte, proč jsou zdravotnici proti tomu, aby maminky rodily do vody? Jedním z důvodů je bakteriální infekce, která může vzniknout – do vody totiž odchází krev, stolice a moč narozeného miminka. Porodníci se zároveň obávají toho, že ve vodě nebudou moci tolik kontrolovat stav miminka, ani nastřižení hráze není pod vodní hladinou procházka růžovým sadem. V neposlední řadě je to obava z komplikovaného přesunu rodičky či miminka v případě, kdy by došlo k jejich zhoršenému stavu.

Spread the love
  • 5