home Cestování Lago di Garda je oblíbenou destinací i pro české turisty

Lago di Garda je oblíbenou destinací i pro české turisty

Učiněný ráj, chtělo by se říci! Oblast kolem Gardského jezera učarovala návštěvníkům z celého světa a nechybí mezi nimi ani čeští zástupci. Itálie je krásná země o Lago di Garda to platí obzvláště. Je tu opravdu příjemně nejen v létě, takže se nedivme, že se zadařilo třeba i orchidejím a palmám, zkrátka jako ve Středomoří. Atmosféra zdejších malých městeček je nepopsatelná, desetitisícové Salo je vstupní branou do parku Alto Garda a podobně jako v některých našich lesích potkáte snadno i nějakou srnčí rodinku.

Největší z italských jezer najdeme na samém severu

Má skoro 370 kilometrů čtverečních, přitéká do něj Pád a nejvyšší hloubka činí 346 metrů. Nadmořská výška je zase velmi nízko, dovolenou budete trávit opravdu v nížině – aneb 65 metrů nad mořem. Lago di Garda je místem, kde se mimořádně kvalitní víno urodí snad samo od sebe a užijete si tu i řadu vodních sportů, díky velké rozloze jezera se nabízí třeba oblíbený windsurfing. Máte raději cyklistiku? I tehdy si přijdete na své, protože zdejší venkovská údolí nabídnou kilometry cyklostezek. Po zajištěných cestách (via ferrata) se můžete také pustit vstříc dobrodružství. Na ten výhled budete vzpomínat ještě dlouho…

Citron, olivovník, narcis, pivoňka, ale také zimostráz nebo letící racek s orlem, zdejší fauna a flóra je velmi bohatá. Ledovcové jezero má více než stopadesátikilometrové pobřeží, takže na procházky si můžete klidně vyhradit i delší dobu. Nabízí se i okružní jízda na lodi, protože právě tento druh dopravy je na Gardském jezeře hodně rozvinutý, samozřejmě s patřičným ohledem na ekosystém!

Města poblíž jezera jsou plná pohody a historie

Malé Salo zamíchalo kartami i v závěru druhé světové války, Mussolini zde totiž vyhlásil centrum své republiky s krátkou životností. Nedaleké Bardolino pak nabídne bohaté vinice a snad i díky nim pestrobarevný noční život. Těch malých městeček, kde to kvete životem, bychom ale v okolí mohli poznat hodně, Gardské jezero je opravdu bohaté…

Tak například, Desenzano del Garda na jihozápadě vás sveze vlakem snad kamkoliv, mimochodem, nezdá se to – ale nedaleko se krutě válčilo, bitva u Solferina je jistě dobře známou. Další možností je rybářské středisko Peschiera del Garda, kde se tyčí i slavný Gardaland, tedy místo nejen pro rodiče s malými dětmi. Památkou na svrchovanost Scaligerů je pak městečko Riva del Garda, vedle něj se totiž pne majestátní hrad – a ještě nad ním pak dohlížejí na turistický ruch Alpy.

Učiněná romantika, chtělo by se říci. Cestování do této oblasti je přitom doporučováno prakticky celoročně, na jaře je na severu Itálie nejkrásněji, ale jestli se chcete vyhnout hlavnímu náporu turistů, zkuste jinou část sezony. V každém případě platí, že Lago di Garda je jednou z nejlepších dovolenkových lokalit na celém Apeninském poloostrově!

Spread the love
  • 5