home Děti, Těhotenství a mateřství Malí vzteklouni aneb jak zvládat dětský vztek a vzdor!

Malí vzteklouni aneb jak zvládat dětský vztek a vzdor!

Už je to tu zase! Hysterický pláč, máchání pěstičkami, neutišitelný křik, vzdor a vztekání. Každý rodič si obdobím vzdoru se svými dětmi projde, protože podle odborníků je tohle psychicky náročné období naprosto normální, ba dokonce potřebné ke správnému dětskému vývoji. Rodiče nám jistě dají za pravdu, že jakmile se dítko začne vztekat, je to náročné ustát. Pokud takovým obdobím procházíte, pak jste tady správně!

Proč se to dítě zase vzteká?!

To je otázka, která napadne každého rodiče. Bez výjimky. Jakmile se totiž dítko začne vztekat, křičet, plakat, vzdorovat nebo sebou dokonce v zápalu boje práskne na zem, každý rodič se zeptá sám sebe, proč to dítko dělá. A jestli to oni, jakožto rodiče, mají vůbec zapotřebí. Ve skutečnosti není dětský vztek a vzdor nějaký způsob, jak se pomstít rodičům a udělat jim ze života pekla. Pravda je totiž taková, že děti v batolecím věku ještě nedokážou regulovat své emoce a dávají je najevo právě tím, že se začnou vztekat. Jsou rozrušené, ale neumí se kontrolovat.

Dá se vztekání nějak předejít?!

Další otázka, na kterou určitě chcete znát odpověď, máte-li doma malého vzteklouna. Způsobů, jak těmto situacím předejít je celá řada. Zkuste schválně něco vyzkoušet a uvidíte, že něco na vaše dítko prostě bude fungovat.

·         Jsem tu pro tebe kdykoli

Děti potřebují cítit, že je rodiče milují, že jim chtějí věnovat čas a že mají jejich pozornost. Pokud dítko nabude pocitu, že se mu rodiče nevěnují nebo z nich nebudou cítit takovou lásku, začnou být nejisté, začnou se bát a to bude mít za následek vztekání, protože si se svými pocity nebudou vědět rady.

·         Nemyslete jen na sebe

Rodiče často upřednostňují svoje zájmy před zájmy svých dětí, byť si to možná ani neuvědomují. Například ve chvíli, kdy vyrazíte s dítkem na hřiště a ono začne být unavené, kdežto vy ještě chcete zajít ke kamarádce na kafe, je daleko rozumnější změnit plány, nežli dítko vystavovat stresu. Děti by měly být vždy na prvním místě.

·         Přijměte i jiný názor

Děti jsou mnohdy daleko chytřejší, nežli si jejich rodiče myslí. Proto se naučte ctít i názor vašeho dítěte, namísto abyste pořád lpěli na těch svých a snažili se dítko přesvědčit, že pouze vy máte pravdu a ono se plete. Ne vždy musíte mít nad dítětem navrch.

·         Netlačte na pilu

Pokud se stane, že po dítku budete chtít něco, co vyvolá reakci v podobě vzteku, křiku a vzdoru, netlačte na pilu a nechte dítko, aby se uklidnilo. Pak se věnujte něčemu jinému, místo toho, abyste jej opět tlačili do oné původní věci. Jakmile bude dítko klidné, zkuste se k dané činnosti vrátit, ale dítko k ní přimět jiným způsobem.

 

 

 

Spread the love
  • 5