home Móda a styl, Psychologie Móda jako zrcadlo naší osobnosti

Móda jako zrcadlo naší osobnosti

Ať už chceme, nebo ne, to jak se oblékáme, o nás vypoví spoustu věcí. Střih oblečení, styl jaký nosíme, i jaké barvy volíme, tím vším necháváme nevědomky vypovídat o tom, jací jsme, nebo jak se zrovna daný den cítíme.

Proto je důležité se zamýšlet nad tím, co si oblékneme v situaci, od které mnoho očekáváme; například na pracovní pohovor, ve kterém chceme uspět, na své první rande, kde bychom rády „oslnily“, nebo na jinou životní událost, na které chceme vypadat na jedničku.

Móda pro dvojčata

Stradivarius: tričko 349 Kč, jeans bunda 899 Kč a kabelka 399 Kč, New Yorker: sukně 349 Kč, Zara: náramek 199 Kč, náhrdelník 699 Kč

S davem, nebo proti proudu?

Každý z nás je svým způsobem originální, uznáváme jiné životní hodnoty, máme svá oblíbená jídla, místa, filmy a obklopujeme se lidmi s podobnými názory a pohledem na svět.

Stejně tak je to i v módě. Oblečení nám totiž hned na první pohled mnohé napoví o dané osobě. Jistě, jedná se o prvotní, povrchní pohled, který však není radno podceňovat! Spousta mladých lidí se snaží vyjádřit svůj životní postoj právě v oblékání. Bezpochyby si každý z nás na ulici povšiml takzvaného „Emo stylu“, vyznačující se černým oblečením, tmavými vlasy s dlouhou patkou, která spadá přes jedno oko. Nebo mladíků, majících na hlavě basebalovou čepici s rovným kšiltem, oblečených do trika největší velikosti XXL a kalhot s velmi nízkým sedem, ze kterého ve valné většině nechávají vykukovat své spodní prádlo. Jedná se o mladistvou nevyzrálost, touhu zapadnout mezi své vrstevníky, nebo způsob jak na sebe upoutat pozornost, a šokovat okolí?

Emo Styl Moda EMO STYLE

Stradivarius: jeans bunda 899 Kč, kabelka 399 Kč, Zara: náhrdelník 699 Kč, náramek 199 Kč, New Yorker: legíny 249 Kč, košile 249 Kč

Řídit se módními trendy, či naopak?

Pokud máte rády módní trendy, není na tom vůbec nic špatného. Rovněž i já sama je se zájmem sleduji. Druhá věc je, zda se jimi řídíte. Myslím si, že je důležité, aby si každý našel svůj osobitý styl, který mu nejlépe vyhovuje, cítí se v něm dobře, a vystihuje jeho osobnost. Pouze po pracovní stránce jsme do jisté míry nuceni svoji individualitu omezit, protože například lidé pracující v privátní nebo státní sféře, nebo bankovním sektoru, musejí reprezentovat svého zaměstnavatele a tudíž respektovat pracovní oděv, tzv. dress code, a z tohoto důvodu se musejí oblékat do formálního oblečení.

Módní trendy v oblékání Dress Code

Zara: náhrdelník 699 Kč, náramek 199 Kč, kalhoty 999 Kč a košile 699 Kč

Móda jako zrcadlo naší osobnosti

Autor článku: Štěpánka Pírková,  vizážistka a stylistka

s.pirkova@seznam.cz

Fotograf: Vojtěch Bojda

Model: Betty Mikulcová a Dominika Mikulcová

Spread the love
  • 5