home Zdraví Nelíbí se Vám tvar Vašeho poprsí?

Nelíbí se Vám tvar Vašeho poprsí?

Nelíbí se Vám tvar Vašeho poprsí?

 

po operaci

Mammaplastikou neboli modelace prsou řeší plastický chirurg široké spektrum tvarových odchylek u prsů. Tyto tvarové abnormality mohou vznikat jako vývojové vady – nedostatečný vývin jednoho, nebo obou prsů. Další z možných příčin je deformita tvaru prsou po provedených operacích prsu pro nádorové onemocnění prsní žlázy, zánětlivé onemocnění, úrazy prsou apod. Další a výrazně četnější skupinou tvarových odchylek prsou jsou věkové a hormonální změny, které se v průběhu života projeví u drtivé většiny žen. V oboru plastické chirurgie je právě tato skupina korekčních operačních výkonů nejčastější. Při modelaci prsou zůstává objem poprsí stejný, upraví se tvar, nikoliv velikost.

Samotný operační zákrok modelace prsou trvá podle rozsahu modelace a náročnosti asi 2 hodiny. Provádí se v celkové anestezii po předchozím komplexním předoperačním vyšetření. Pacientka musí být v době mammaplastiky zdráva a v dobré fyzické i psychické kondici. Přibližně 4 týdny před operací by neměla užívat léky ovlivňující krevní srážlivost. Dva týdny před modelací prsou by neměla prodělat žádné akutní onemocnění, např. nachlazení, virózu apod. K operaci se pacientka dostaví nalačno a po provedení základní tělesné hygieny, s umytými vlasy, bez líčení.

Pacientka po operačním zákroku zůstává hospitalizovaná na klinice pod dohledem lékaře a sester do druhého dne, kdy jí jsou odstraněny drény a je propuštěna do domácího léčení. Za týden až 10 dní jsou při kontrole vytaženy stehy, pacientka musí do té doby dodržovat klidový režim bez fyzické zátěže. Do běžného režimu se může pacientka zapojovat přibližně od druhého týdne po modelaci prsů. Za tvarově stabilizované lze prsy považovat až zhruba od 2. pooperačního měsíce, kdy lze současně zvyšovat fyzickou zátěž k úrovni před operačním zákrokem.

Spread the love