home Zdraví, Zdraví Možné příčiny opožděné menstruace

Možné příčiny opožděné menstruace

Jakmile se ženě nedostaví menstruace, většina z nich okamžitě začne uvažovat nad jedinou možnou variantou: těhotenstvím! I když je pravda, že těhotenství je jedním z možných důvodů, proč se menstruace opozdí, zdaleka nemusí být jedinou příčinou. Pokud se vám opozdí menstruační cyklus, můžete za tím hledat i jiné viníky, nežli pouze skutečnost, že ve vašem těle roste nový život. Pojďme se teď společně podívat na možné příčiny opožděné menstruace.

Příčina první: nadměrná fyzická aktivita

Pokud patříte mezi zapálené sportovce, kteří žijí jen pro sportování nebo cvičení, pak se vám měsíčky mohou opozdit i kvůli této vaší zálibě. Stává se, že díky přílišné fyzické aktivitě tělo přestane produkovat hormony v takovém množství, aby to stačilo pro spuštění ovulace a následné menstruace. Zkuste ve svém cvičení polevit a vše by se mělo vrátit do normálu.

Příčina druhá: nedostatek jídla

Pustili jste se do hubnutí a podařilo se vám výrazně snížit hmotnost? Pakliže jste dokázali zhubnout cca 15 % své původní váhy, je to pro tělo docela šok a není se v takovém případě čemu divit, že se vám menstruace nedostavila. Pokud hodně zhubnete, může se stát, že tělo zareaguje tím, že měsíčky přijdou později, nebo dokonce nepřijdou vůbec.

Příčina třetí: hodně stresu

Jak je známo, stres dokáže hodně škodit a to v mnoha směrech, pro tělo představuje velkou zátěž a ta se může projevit i tím, že nedostanete menstruaci. Pokud jste v měsíci zažili hodně stresových situací a byli jste nuceni čelit vypjatým chvílím, pak možná i tahle skutečnost stojí za tím, že jste nedostali měsíčky, nebo že jste je dostali později, nežli jste měli.

Příčina čtvrtá: PCOS neboli syndrom polycystických ovarií

Dalším důvodem opožděné menstruace může být PCOS, což je syndrom polycistických ovarií postihující ženy v plodném věku. Laicky řečeno se jedná o nerovnováhu pohlavních hormonů, kdy může dojít ke zvýšení hladiny mužských hormonů a v důsledku toho pak rezistence na inzulín, který může způsobit, že u ženy nedojde k menstruaci.

 

 

Spread the love
  • 5