home Bydlení Ohřev vody něco stojí. Přečtěte si, jak za něj ušetřit!

Ohřev vody něco stojí. Přečtěte si, jak za něj ušetřit!

Ceny energií v ČR zaznamenaly nejprudší růst v celé EU. Spousta lidí nyní žije v nejistotě z toho, co přinesou další dny. Na pořadu dne jsou proto tipy, pomocí kterých je možné celkovou spotřebu snížit, a ušetřit díky tomu až tisíce korun za rok. Jednou z možností je správné hospodaření s ohřevem vody.

Pořiďte si správný bojler a naučte se ho používat

Alfou a omegou úsporného ohřevu vody je vhodně zvolený bojler (průtokový ohřívač). Rozhodující jsou velikost a nastavení – obojí musí korespondovat s počtem členů domácnosti a intenzitou využití.

Cena za ohřev vody je pak do značné míry závislá a její teplotě. Obecně se doporučuje bojler nastavit na 55-60 °C. Při této teplotě dochází k nejmenším ztrátám a zároveň se minimalizuje tvorba vodního kamene, který je častou příčinou nadměrné energetické spotřeby bojleru.

Za určitých okolností může být ekonomičtější volbou průtokový ohřívač (karma). Hodí se především na chaty, chalupy a další místa, kde je teplá voda zapotřebí krátkodobě a nepravidelně. Výhodou daného řešení je okamžitý přístup k teplé vodě, negativem vyšší cena za ohřev (průtokové ohřívače obvykle nespadají do nižšího tarifu).

Využívejte volně dostupné energie i spořiče vody

Čistá a zároveň bezplatná energie je ta ze slunce. Pokud investujete do fotovoltaických panelů, za cca 5-10 let se vaše peníze vrátí a ohřev vody vás přestane trápit.

V souvislosti s čistou energií se však nabízí i další možnosti, jak ušetřit nejen za ohřev vody. Řeč je o tepelných čerpadlech, která využívají energii z okolního prostředí. Výběr správného typu závisí na mnoha faktorech, nechte si proto poradit od odborníků.

Ušetřit se dá i v případě, že se nechystáte investovat desítky až stovky tisíc korun. Cesta k úspoře za vodu vede i přes spořiče a perlátory. Když si je nainstalujete na kohoutky a do sprchy, spotřebujete mnohem méně teplé vody a logicky zaplatíte méně jak za vodné, tak za ohřev.

Spread the love