home Děti, Vztahy a rodina Ovlivní život bez tatínka výchovu dítěte?

Ovlivní život bez tatínka výchovu dítěte?

Základní představa o rodině zahrnuje maminku, tatínka a dítě – případně více dětí. Jenže ne vždy jde všechno tak, jak bychom si přáli, proto jsou mezi námi maminky, které své děti vychovávají bez tatínků. Nezáleží na tom, jestli se maminka s tatínkem rozešli ještě před narozením dítěte nebo jestli tatínek odešel v době, kdy bylo ještě miminko. Otázkou je, jestli absence tatínka v životě dítěte může jeho vývoj nějakým způsobem ovlivnit.

U chlapců je to těžší nežli u dívek

 

Určitě je rozdíl mezi výchovou dívek a chlapců. Pokud je jedinou autoritou maminka, výrazně chybí mužský vzor a nejedna maminka by nám dala za pravdu, že s chlapci v pubertálním věku bývá problém. Stejně tak může být pro chlapce nepříjemné povídat typicky chapských věcech s mámou, byť spolu mají ukázkový vztah – jsou prostě témata, která se lépe probírají s mužem.

Jednou táta začne chybět

 

Zatímco na začátku života dítěte nemusí absence jeho otce až tak závažně vadit, jednoho dne přijde den, kdy dítku mužský vzor začne chybět. První náznaky mohou přijít už ve školce, až ostatní děti budou vyzvedávat jejich tatínci. O něco horší je to ve škole, kde jsou pak děti už přeci jen rozumnější daleko více vnímají – a co když třeba přijde den otců, kdy mají děti přijít do školy s tatínkem, a dítko tatínka nemá? To už je jasné, že se začne ptát.

Může nový přítel tátu nahradit?

 

To je hodně individuální věc, která se odvíjí od celé řady předpokladů. Pokud si maminka najde nového přítele, který bude super a dítě přijmeš vlastní, pak ano – je možné nahradit tatínka. Jednodušší je to samozřejmě v případě malých dětí, které svého tátu ani neznají a nového tatínka považují za vlastního.

Spread the love
  • 5