home Děti, Těhotenství a mateřství, Zdraví, Zdraví Ovoce a zelenina nejsou nepřítel, aneb jak dítko přimět ke zdravé stravě?

Ovoce a zelenina nejsou nepřítel, aneb jak dítko přimět ke zdravé stravě?

Sněz ještě kousek té okurky. A nedal by sis jablíčko? A co třeba jahůdku, na tu bys neměla chuť? Spapej ještě trochu té mrkvičky, je moc dobrá.

Také jsou vám podobné věty, které jsou vždycky tak trochu i prosbou, důvěrně známé? Máte doma dítko, které odmítá jíst ovoce a zeleninu, případně si vždycky jen kousne a s odporem odběhne pryč? V tom případě je dobře, že čtete dnešní článek. V něm vám totiž poradíme, jak děti nenásilně motivovat k tomu, aby začaly jíst ovoce i zeleninu.

Proč děti odmítají ovoce a zeleninu?

Na samotném začátku určitě není na škodu si říci, proč vlastně tolik dětí nechce jíst ovoce a zeleninu. Samozřejmě jsou tu výjimky a tou jsou děti, které spořádají všechno, co jim maminka dá do ručky a pakliže takové dítko doma máte, buďte rádi. Za nechutenstvím dítěte stojí rozmlsanost. Ano je to tak, děti si prostě vybírají jídlo podle chuti, a jakmile jim nějaká chuť nesedne, začnou ji odmítat. K tomu ještě dodáme jeden zajímavý fakt a tím je statistické zjištění, že děti dávají přednost sladké chuti.

Jak to změnit?

Chystáte svému drobečkovi neustále nějaké ovocné či zeleninové svačinky, ale ve většině případů je pak zkroušeně chroupáte sami, protože je dítě nechce. Přitom víte, že ovoce a zelenina jsou pro správný vývoj důležité, protože obsahují spoustu vitamínů, minerálů a dalších látek, jež jsou nezbytné pro správný rozvoj. Proto pro vás máme pár rad, jak dítěti do jídelníčku zeleninu a ovoce zařadit a co víc – jak je přimět je sníst!

·         Nechte dítko, ať si samo vybere

Děti rády objevují něco nového, zajímají je barvy i tvary, čehož můžete využít. Až budete na nákupu, nechte dítko, ať si samo vybere ovoce nebo zeleninu podle jeho tvaru či barvy. Jakmile mu dáte možnost svobodné volby, bude zvídavé a bude mít touhu objevit něco nového. A to by mohlo zabrat.

·         Vykrajujte a skládejte

Proč by měla zelenina na talíři vypadat nudně a měla by mít podobu nezajímavých kostiček? Vždyť stačí vzít do ruky vykrajovátko a s jeho pomocí vytvořit zajímavé tvary, které budou děti daleko více bavit. Jasně, je to sice trochu pracnější, ale na děti to určitě zabere.

Spread the love
  • 5