home Tipy Pozor na podvodné e-shopy – poradíme signály jak je poznat

Pozor na podvodné e-shopy – poradíme signály jak je poznat

Brouzdat na internetu, kliknout, koupit – jak snadné. Lehkost nakupování v e-shopech nás dostává do stavu, kdy se již těšíme na novou věc a přestáváme být obezřetní. Jak ale poznat, že e-shop, kde jsme nikdy nenakupovali nás nepodvede?

Na českém internetu je podle odhadů několik desítek tisíc e-shopů a stále vznikají nové obchody, jejichž majitelé doufají, že si ukousnou kousek z obrovského koláče e-komerce na internetu. Jak může ale běžný uživatel poznat, že je e-shop důvěryhodný, když se nejedná o obchod typu Alza, Kasa a další známé značky? 

Znaky nedůvěryhodného e-shopu

Jednou z první kontroly, kterou můžeme udělat během návštěvy www stránek, je zjištění, zda e-shop používá SSL certifikát a zabezpečenou komunikaci, známou pod označením HTTPS. Poznat použití certifikátu jde velice snadno. Před názvem domény se v internetovém prohlížeči zobrazuje https://, kde písmeno “S” znamená Secure. Prohlížeče www stránek také současně u domény ukazují ikonku zeleného či šedého zámečku. Kliknutím na zámeček si můžete zjistit podrobnější informace o certifikátu. Jako například pro jakou doménu byl vystaven, kdo jej vystavil a jakou má platnost.

Používáte-li prohlížeč Chrome od společnosti Google, tak ten webové stránky bez SSL certifikátu označí textem “Nezabezpečeno” před doménou. Hned tak poznáte, že je nutné dávat pozor. Doporučujeme však rovnou z e-shopu odejít. Majitel sice nemusí být podvodník, ale nezaslouží si utratit v obchodu ani korunu. SSL certifikát lze totiž získat i zdarma.

E-shopy nemající SSL certifikát jsou velice nedůvěryhodné a nikdo by si na nich neměl nic objednávat, protože hrozí zneužití osobních informací a důležitých dat!

Používání SSL certifikátu na e-shopu je pouze jedním z ukazatelů důvěryhodného e-shopu. Pokud e-shop neznáte, určitě je nutné prověřit informace na kontaktní stránce, zda je zde provozovatel, adresa a například informace o společnosti. Podvodné e-shopy mají většinou pouze kontaktní formulář a žádné další informace na webu nenajdete.

Víte že?

Česká obchodní inspekce (ČOI) provozuje seznam www domén s rizikovými e-shopy a každý den se seznam rozšiřuje o několik domén. Přesvědčit se můžete na adrese  www.coi.cz/pro-spotrebitele/rizikove-e-shopy.

Důvěryhodné e-shopy používají EV certifikáty

U některých e-shopů, tak jako u bank, můžete vidět před doménou název společnosti, která e-shop provozuje. Toto zobrazení umožňují zelené EV SSL certifikáty. U bank je jejich použití samozřejmostí, provozovatelé e-shopů tyto certifikáty začínají používat. Naprostá většina velkých a známých e-shopů již tyto certifikáty má a název firmy uvidíte hned vedle domény. Pokud majiteli e-shopu záleží na důvěryhodnosti zákazníků, měl by EV certifikát na web nasadit. Návštěvníci stránek okamžitě vidí jaká společnost stojí za webovými stránkami a mohou se soustředit hlavně na nakupování.

EV SSL certifikáty jsou nejdůvěryhodnější díky způsobu ověření provozovatele webu/e-shopu. Certifikační autorita, která certifikát vydává totiž prověřuje společnost i zaměstnance žádající o certifikát. Je to náročnější proces, ale odměnou a nejdůležitější vlastností je zobrazení názvu společnosti pro kterou byl certifikát vystaven v adresním řádku prohlížeče, hned vedle názvu domény. 

Provozujete sami e-shop?

Pro zajištění bezpečné komunikace potřebujete SSL certifikát, který vydává certifikační autorita. Nejlepší je se obrátit na specializované dodavatele SSL certifikátů, kteří poskytují široký výběr SSL certifikátů za mnohem výhodnější ceny než u certifikačních autorit a mají českou podporu a poradenství. Například SSL certifikáty na projektu SSLmentor.cz můžete vybírat z nabídky certifikačních autorit DigiCert, GeoTrust, Thawte, RapidSSL nebo Sectigo.

Spread the love
  • 5