home Těhotenství a mateřství, Zdraví Přírodně pragmatický přístup k ženské neplodnosti aneb proč a co s tím

Přírodně pragmatický přístup k ženské neplodnosti aneb proč a co s tím

Neplodnost je hojně skloňovaným tématem moderní společnosti. I když se nejedná o zrovna příjemnou záležitost, pokud ji chceme vyřešit, musíme nad ní přemýšlet. Můžeme se na neplodnost podívat z hlediska pragmatického. Nejprve si ale utřídíme, jak bychom v základním pohledu neplodnost rozdělili.

sunglasses-635269_640

Neplodnost od počátku

Neplodnost dělíme na:

  • primární, tzn. že po jednom roce sexu bez užívání ochrany nedojde k oplození;
  • sekundární, tzn. že po jednom roce sexu bez ochrany nedojde j oplození, i když pár už jedno dítě má;
  • pravidelné spontánní potraty neboli nedonošení plodu.

U žen je příčin daleko více. Můžete mít třeba problémy s uhnízděním oplodněného vajíčka. Zastaví se ve vejcovodu nebo dokonce v břišní dutině (mimoděložní těhotenství). Častou příčinou bývají také myomy v děloze, které tvoří mechanickou překážku. Jejich výskyt se zvyšuje.

Diskutovaným problémem jsou hormonální změny. Zde tkví příčina v nerovnovážném poměru mezi estrogeny a gestageny (ženskými pohlavními orgány). Stejně tak se častěji objevují případy předčasné menopauzy. Laicky řečeno jde o předčasný biologický spánek vaječníků. Tato porucha bývá způsobována intoxikací z okolí (strava, kouření, zátěž organismu).

Víte, co znamená endometrióza? Jedná se o hojný případ, kdy je sliznice dělohy přítomna ve vaječnících. Klasická medicína si s ní prozatím neví moc rady. Příčiny neplodnosti mohou mít i jednodušší vysvětlení (a o to složitější řešení). Jde například o příliš hustý cervikální hlen nebo imunologickou rejekci spermatu. To znamená odmítání mužských spermií, imunita ženy spermie v těle napadne jako parazita.

Složitý proces zrození života

Početí nového člověka je složitý. Vajíčko musí správně dozrát (rovnováha hormonů), potom se musí správně uvolnit a být zachyceno vejcovody. Zde bývá zádrhel v podobě srůstu ve vaječníku. Tady se hodí připomenout rady našich babiček a maminek: “Neseď na té studené zemi, nastydne ti!” A měly pravdu. Opakované prochladnutí je snadná cesta k zánětům a srůstům vaječníků. I proto jsou tak časté mimoděložní těhotenství.

Každá žena ví, že se každý měsíc uvolňuje v jejím těle jedno vajíčko. Vaječníky se přitom střídají. Ve stresových životních situacích se ale dokonce stává, že ovulace nebo menstruace přestane úplně. Tělo ženy totiž vyhodnotí, že do těchto stresových podmínek není vhodné přivést život.

Sexualita a reprodukce

Jedna z velkých příčin neplodnosti moderních žen spočívá v tom, že se vědomě rozhodují mít děti v pozdějším věku. Antikoncepce umožňuje odložit těhotenství a zároveň odděluje sexualitu od reprodukce. Dříve sexualita znamenala ve své podstatě brzké oplodnění. Ženy začínaly se sexualitou v přirozeném věku mezi 15-22 lety. V období největší plodné síly dříve či později otěhotněly. V dřívější době neexistovaly účinné antikoncepční přípravky.

Dnes naopak ženy těhotenství odkládají. Avšak počet měsíců v roce, kdy je žena schopná otěhotnět, se s věkem postupně snižuje. Ve 33 letech je tato pravděpodobnost poloviční, ve 38 letech až čtvrtinová.

Vhodné metody

Plodnost ženy je od pradávna považována za posvátnou a lidé pro pokračování svého rodu jsou schopni využít všemožných prostředků. Kdysi se využívaly náboženské rituály, přírodní léčba, léčivé bylinky a další prostředky. Z přírodních cest se v dnešní době nadále využívá zázračná moc bylinek. Ty upravují hormonální hladinu v těle, posilují dělohu, vaječníky a odstraňuje nepravidelnosti menstruačního cyklu. Jde například o kontryhel, šalvěj, meduňku, sporýše lékařského a pelyněk pravý.

Z pradávných prostředků se stává populární cvičení Tantra jógy, pomocí níž ženy aktivizují hormonální osu a vaječníky k činnosti. Další aktivní metodou je cvičení paní Mojžíšové. Zde se klade důraz na mobilizaci páteře, při čemž se uvolní vychýlená kostrč a stažené svaly pánevního dna.

Dále by vás mohlo zajímat: Snažíte se o miminko, ale nedaří se vám?

Spread the love
  • 5