home Těhotenství a mateřství, Zdraví, Zdraví Proč je důležité umět v těhotenství správně dýchat?

Proč je důležité umět v těhotenství správně dýchat?

Když přijde řeč na správné dýchání v těhotenství, většina lidí si tak nějak automaticky vybaví jeho úplný závěr: porod. Je pravdou, že si správnou techniku dýchání spousta z vás spojuje především s porodem. Ono se to dá vcelku i čekat, vždyť dýchání se procvičuje na předporodních kurzech a na videích o porodu jsou často slýchávány věty typu: „maminko, teď si to prodýchejte“ a podobně. Jen málokdo ale ví, že dýchání je důležité i během celého těhotenství.

Cože? Správné dýchání je důležité už v těhotenství?

Teď se možná chytáte za hlavu a divíte se, co vám tady vykládáme za hlouposti. Nechce si to nejdříve vysvětlit. Dýchání maminky představuje zásobu kyslíku pro miminko. A samozřejmě nejen to: skrze kyslík je zajištěno správné buněčné fungování a tím pádem i správné vyvíjení se plodu, který roste pod srdcem budoucí maminky. Nutno dodat, že se dýchání hodně mění v závislosti na tom, v jakém trimestru se těhotná žena nachází – jinak dýchají ženy v prvním trimestru a jinak ženy ve třetím trimestru gravidity.

Co se děje při dýchání?

Při nádechu dochází k pronikání okysličeného vzduchu do těla. Zde vzduch prochází průdušnicí a průduškami, až se dostane do drobných plicních sklípků. Odtud se kyslík vstřebává do krve a prostřednictvím krevního toku se dostane až k srdci. To jej dále jako pumpa posílá do všech buněk v těle, díky čemuž dochází k výměně plynů, přičemž se zbylý kyslík uhličitý stejnou cestou vrací zase zpátky do plic a s výdechem odchází ven z těla.

Nedostatek kyslíku může způsobit komplikace

Pokud byste chtěli nad správným dýcháním během těhotenství jen tak mávnou rukou, dovolíme si vás upozornit na komplikace, které tohle rozhodnutí může způsobit. Je totiž známo, že nedostatek kyslíku v těle může zhoršit těhotenské nevolnosti – které jsou samy o sobě již tak dost hrozné – stejně tak se vám může motat hlava, což zvyšuje riziko pádu. Pozor na to, že nedostatek kyslíku může způsobit i úzkosti.

Spread the love
  • 5