home Děti, Zdraví, Zdraví Růstový spurt – jak poznat hladové miminko?

Růstový spurt – jak poznat hladové miminko?

Mnoho maminek jistě zneklidní, když z jejich hodného a krásně spícího miminka je ze dne na den malý křikloun, který se budí ve dne i v noci a je neustále rozmrzelý. Najednou se jim začnou hlavou honit otázky typu: Co se to děje? Nebolí ho něco? Jak mu mám pomoci? Jestliže i u vás nastal podobné období, během kterého se vaše doposud hodné dítko proměnilo v neklidného vzteklouna, pak se s největší pravděpodobností jedná o růstový spurt.

Co je to růstový spurt?

Děti rostou a v určitých časových intervalech je růst zrychlený a říká se tomu právě růstový spurt. Děťátko je velmi hladové a vyžaduje častější krmení. Růstový spurt zpravidla přichází ve věku 7-10 dnů, ve 4 týdnech, v 6 týdnech, ve 3 měsících, v 6 měsících a v 9 měsících. Dále se růstové spurty dostavují i během batolecího období a v celém období dospívání.rustovy-spurt-telo

Jak dlouho trvá?

Růstový spurt obvykle trvá 2-3 dny, ve výjimečných případech i déle. Pokud je miminko kojené, je třeba jej přikládat, vždy když to vyžaduje. Tvorba mléka se častějším přikládáním zvýší a vy ho tak budete mít pro dítko dostatek. Miminko bývá neklidné právě i při kojení a může to být z toho důvodu, že se mu zdá, že mlíčko teče pomaleji, než by potřebovalo. Během spurtu se může zkrátit doba spánku a miminko se místo obvyklých 2 až 3 hodin může budit každou hodinu. Častěji se bude budit i v noci a jediné, co ho utiší, bude právě přísun mléka.

Během růstového spurtu miminka musíte myslet i na sebe – tedy pít hodně tekutin, častěji jíst a doplňovat tak energii a živiny pro sebe i miminko.

Jak se projevuje růstový spurt?

  • dítě vyžaduje častější krmení
  • miminko se častěji budí na kojení a vyžaduje ho i v noci
  • dítě se nespokojené i u prsu/krmení
  • změny spánkových návyků během celého dne

 

Spread the love
  • 5