home Tipy Sníte o novém útulném domově pro svou rodinu? Před koupí nemovitosti se obraťte na odborníky

Sníte o novém útulném domově pro svou rodinu? Před koupí nemovitosti se obraťte na odborníky

Která žena nesní o perfektním domově, kde bude celá její rodina šťastná a spokojená? Snad každá, ještě ani nemá vybraný konkrétní byt či dům, ale už přesně ví jak bude vypadat kuchyňská linka a dokonce i zná dezén tapety na obývací stěně. Takové jsme my, ženy, vymyšleno do detailů, někdy i několik let dopředu, ale pozor, nikdo nechce koupit nemovitost, ze které by se později vyklubal tak leda zámek hrůzy. A právě na to je třeba myslet už při hledání vysněného bydlení. Ne každá má za muže stavaře, architekta či přímo inspektora nemovitosti, který by dokázal zhodnotit stav vybrané nemovitosti.

Kdo šetří má za tři – nikoliv, dámy!

V tomto případě rozhodně neplatí, že šetřit se vyplatí. Pořízení nového bydlení je často závazek na větší část života, i proto se nespoléhejte na vlastní úsudek. Novostavba se může zdát jako sázka na jistotu, ale není to rozhodně pravidlem. Nový dům může mít skryté vady stejně jako ten, který už několik let stojí. I když je váš drahý domácí kutil a zvládne toho spoustu opravit, odborník je odborník.

Inspektor nemovitosti

Na schůzku s majitelem s sebou přizvěte inspektora nemovitosti. Dokáže poradit nejen v oblasti statiky, hydroizolace, povrchů, zvuku a hluku, úniků tepla, ale také stran zdravotní nezávadnosti či požáru a bezpečnosti. Inspektor nemovitosti dokáže vady nejen odhalit, ale také ocenit jejich odstranění. Můžete tak snadno zhodnotit, zda se vám případná oprava vyplatí. Inspekce nemovitostí by měli provádět vždy certifikovaní inspektoři, kteří jsou členy Asociace inspektorů nemovitostí (AIN). Asociace za kvalitu svých členů ručí a vy si tak můžete snadno ověřit jejich odbornost.

A co ještě nepodcenit?

S prodávajícím si ověřte, zda má k dispozici PENB – průkaz energetické náročnosti budov, ten vám napoví mnohé o nákladech na spotřebu energie. Dům může vypadat na první jako úsporná stavba, vše ale potvrdí až jeho běžný denní provoz, PENB vám může být dobrým vodítkem. ” A nezapomínejte, prodávající je povinen vám jej předložit,” upozorňuje Ing. Vladimír Sháněl – certifikovaný inspektor nemovitosti pro oblast Hradec Králové a Náchod.

 

Spread the love
  • 5