home Těhotenství a mateřství, Zdraví Těhotenská bolest břicha: co je v pořádku a co už ne?

Těhotenská bolest břicha: co je v pořádku a co už ne?

Bolesti břicha v těhotenství jsou velmi častým jevem, který na vlastní kůži pozná drtivá většina budoucích maminek. Důvodů k jejich vzniku je hned několik a ne vždy je třeba začít panikařit nebo se hned obávat nejhoršího. I lékaři vám potvrdí, že bolesti břicha k těhotenství patří a v mnoha případech je to zcela normální. I tak je dobré vědět, kdy můžete zůstat v klidu a kdy je rozumnější vyhledat pomoc.

Bolesti břicha, při kterých nemusíte vyšilovat

Ačkoli jsou bolesti bříška v těhotenství nepříjemné, ne vždy jsou důvodem k tomu, abyste se okamžitě řítila k doktorovi.

Bolesti spojené se zahnizďováním vajíčka

Jako první zmíníme bolesti v oblasti podbřišku, které můžete zaznamenat několik dní po nechráněném pohlavním styku. Tyhle bolesti budou s největší pravděpodobností jasným signálem, že se vaše cíle vyplnily a dochází tedy k zahnizďování oplodněného vajíčka. Tento stav může být doprovázen lehkým krvácením nebo špiněním.

Bolesti spojené s roztahujícími se vazy dělohy

Děloha je pomocí vazů upevněna k pánvi. V těhotenství dochází vlivem růstu miminka a jeho větší náročnosti na prostor v bříšku k jejich napínání a roztahování, což je rovněž mnohdy bolestivé, ale rozhodně ne nebezpečné. K těhotenství to patří, miminko potřebuje více místa a vaše tělo se mu musí přizpůsobit.

Bolesti doprovázející tvrdnutí bříška

Tvrdnutí bříška je v těhotenství časté, i když může maminky překvapit. Tady platí, že pokud není tvrdnutí hodně časté a příliš výrazné, pak se není třeba něčeho obávat.

Bolesti břicha, při kterých je na místě zbystřit nebo vyhledat pomoc

Někdy ale budoucí maminku překvapí silné bolesti břicha, při kterých se může objevit i silné krvácení a v takových případech je potřeba mít se na pozoru nebo vyhledat pomoc odborníků.

Bolesti signalizující mimoděložní těhotenství

Mimoděložní těhotenství není nevídaným jevem, bohužel k němu dochází častěji, než si možná myslíte. Pro maminku je velice nebezpečné a může být i ohrožující na životě. Mimoděložní těhotenství je stav, při kterém oplodněné vajíčko nedoputuje do dělohy, ale usadí se jinde v těle ženy – například ve vejcovodu. Těhotenství mimo dělohu doprovází mimo jiné i bolesti břicha, a je na místě navštívit doktora.

Bolesti doprovázející samovolný potrat

Další smutnou kapitolou je samovolný potrat, který je rovněž doprovázen silnou bolestí břicha připomínající výrazné křeče. Bolesti se zpravidla objeví nečekaně a jsou doprovázeny krvácením.

Spread the love