home Cestování Víkend s rodinou? Karlštejnsko láká na bohatou historii i panenskou přírodu!

Víkend s rodinou? Karlštejnsko láká na bohatou historii i panenskou přírodu!

Úprk z rozpáleného města nebo touha užít si klidu jen s rodinou? Jen pár kilometrů za Prahou se rozprostírá Chráněná krajinná oblast Český kras. Je známá především znalcům historie, protože jí dominuje slovutný hrad Karlštejn, ale neméně je oblíbená u milovníků přírody, horolezectví nebo turistiky, protože nabízí nepřeberně možností výletů včetně horolezeckých nebo naučných s poznáváním místních přírodních unikátů. Pohodu skýtají také břehy Berounky, kde jsou stezky pro pěší i cyklisty.

Hrad Karlštejn pro fajnšmekry

Prohlédnout si Karlštejn? V současnosti se nabízí opravdovým fajnšmekrům novinka v podobě jedinečného prohlídkového okruhu, který spojuje vše, co se návštěvníkům nabízí. V malých skupinkách o maximálně šesti osobách si zájemci prohlédnou hrad s opravdovými znalci, nechybí pohled do soukromých komnat císaře Karla IV., návštěva všech kaplí nebo výhled z Velké věže.

Zatímco tyto prohlídky ocení dospělí, děti jistě potěší výlet do Rekreačního parku a Safari Karlštejn, kde jsou největšími taháky bílý lev Leon a párek bílých tygrů. A kam na závěr dne? Konečně se ubytovat v penzionu Karlštejn, který je jako stvořený pro rodiny s dětmi.

Na prohlídku jeskyní

Karlštejnsko získalo své přízvisko kvůli hradu, ale vyniká i dalším unikáty, zejména přírodními. Hned po vydatné snídani se tak nabízí prohlídka Koněpruských jeskyní, které jsou nejdelším jeskynním systémem v Čechách a rozkládají se na třech patrech. Prohlídka trvá asi hodinu, přičemž hlavně dětem se musí přibalit svetr, protože uvnitř jeskyní je konstantní teplota okolo 10 stupňů Celsia. Zajímavostí jsou především koněpruské růžice, které hrají pestrými barvami. Vstupenky je možné rezervovat na webových stránkách, není třeba čekat frontu u pokladny.

S výhledem na Velkou i Malou Ameriku

Čím zakončit parádní rodinný výlet? Bezpochyby se nabízí z ubytování v penzionu Karlštejn vyrazit na turistický výšlap. Velmi populární trasa vede od hradu Karlštejn na lomy Velká a Malá Amerika a slibuje krásné výhledy, navíc není příliš dlouhá, měří pouhých 6 kilometrů. Oblíbená je lokalita pro svou panenskou divočinu také u filmařů. V oblasti lomu Velká Amerika, kterému se přezdívá český Grand Canyon, se natáčely tuzemské i zahraniční filmy a pohádky, jako jsou Micimutr, Malá mořská víla, ale také kultovní hudební komedie Limonádový Joe nebo americký trhák Babylon A. D. s Vinem Dieselem.

Spread the love