home Bydlení Víte, jak si vybrat správnou postel?

Víte, jak si vybrat správnou postel?

V posteli člověk stráví jednu třetinu svého života. Je to místo odpočinku, relaxu, čerpání nové energie a intimity. Pro kvalitní spánek je velmi podstatná vhodná postel. Víte, jak správně tuto dominantu ložnice vybrat?

Každá správná máma alespoň koutkem oka sleduje trendy v bydlení. Ale někdy být trendy nestačí. Pro zdravý a plnohodnotný spánek jsou i důležitější věci než styl. I když dnešní doba je tak daleko, že zvládne spojit jak zdravotní benefity, tak stylový design.

1.   Čelem k stylovému a pohodlnému spaní

Nejvýraznějším prvkem každé postele a ložnice je dozajista čelo postele. To tvoří jakýsi monument této klidové místnosti. Ale jeho význam není jen estetický, ale také účelný. Poskytuje jakousi ochranu před studem stěny a izoluje od průvanu.

V případě, že postel není u stěny, ale nachází se v prostoru, představuje optický předěl místnosti. Kromě toho je zdrojem bezpečí a pohody. Není totiž nad to, vzít si knížku, uvelebit se v peřinách a opřít o pohodlné čelo.

Při vybírání se soustřeďte na jeho výšku, rozměry a materiál. Jestliže chcete, aby čelo ladilo nejen k posteli, ale i ke zbytku nábytku, pomohou vám ložnicové sestavy, které již mají veškerý nábytek zkompletovaný.

2.   Na velikosti záleží

Při výběru velikosti se snažte myslet do budoucna. I když momentálně žijete bez partnera, neznamená to, že se to do budoucna nemůže změnit.

Na výběr máte tedy z několika variant:

  • Jednolůžko – standardně 90×200 cm
  • Dvoulůžko – standardně 160×200 cm nebo 180×200 cm

Hodnoty popisují rozměry ložné plochy. To znamená, že při výběru matrace lze volit totožný rozměr.

Vyšší lidé si mohou připlatit za delší postel, aby i palce u nohy měly nárok na kousek matrace. A pro ty, co se rádi roztahují jsou k dispozici i širší postele.

3.   Vyšší postel = lepší vstávání

Další parametr, který je třeba při výběru uvážit, je výška postele. Pamatujte, že z vyšší postele se lépe vstává.

Když se na tento parametr podíváme z ortopedického hlediska lze říci, že optimální výška bočnic je 50 cm. V kombinaci s matrací je optimum 50-65 cm. Nicméně velmi záleží na věku a výšce obyvatelů.

Tip: Doporučujeme před koupí vyzkoušet, aby výška byla opravdu přímo na míru.

Spread the love
  • 5