home Zdraví Víte, že je svědění „nakažlivé“?

Víte, že je svědění „nakažlivé“?

Pravděpodobně se to stalo i vám, a to nejednou. Někdo z vašeho okolí mezi řečí zmínil, že ho štípl komár, a vy jste se vzápětí začala škrábat. Jak je to možné, když jste žádné svědění necítila? Vědci zjistili, že svědění a škrábání jsou nakažlivé!

Studií na dané téma bylo provedeno několik. Tou nejznámější je ta, kterou provedli odborníci z univerzit v Liverpoolu a Manchesteru společně s třiceti dobrovolníky. Jednalo se o zdravé lidi, tedy osoby, které netrpěly žádnými kožními onemocněními.

Pokus spočíval v tom, že si dobrovolníci prohlíželi obrázky, z nichž některé evokovaly podráždění pokožky (např. škrábání se v místě štípnutí hmyzem, mravenci lezoucí po noze apod.). Výsledky byly velmi zajímavé – téměř všichni začali po zhlédnutí obrázků pociťovat svědění a nutkání se škrábat.

Vizuální podnět vyvolává reakci

Z výše uvedeného vyplývá, že pocit svědění může nastat následkem pouhého vizuálního podnětu. Dobrovolníci reagovali škrábáním o to více na fotografie, na kterých jiní lidé viditelně zažívali svědění.

Potvrzuje to i studie publikovaná v PNAS (časopis americké akademie věd). Na skenu mozku bylo zřetelné, že při sledování svědění a reálném svědění pokožky dochází k aktivaci stejného mozkového centra. Jinými slovy – abyste pocítili svědění, nepotřebujete fyzickou stimulaci.

Škrábáním cesta nevede

Když něco svědí, stačí se poškrábat. Anebo ne? Škrábáním se uleví, ale jen na krátkou chvíli. Poté je svědění ještě intenzivnější, a jde tedy doslova o bludný kruh. Čím více se škrábete, tím intenzivnější svědění následně pocítíte.

Velmi nepříjemné je chronické svědění, které doprovází mnohá kožní onemocnění. Ačkoliv se na první pohled jeví jako ten nejméně důležitý jev, může pacientům výrazně zkomplikovat život. Současná medicína bohužel neumožňuje efektivní řešení a nezbývá, než svědění zmírnit k tomu určenými přípravky (například Atoderm SOS Spray od Biodermy je na svědění pokožky přímo určený).

Další možností léčby chronického svědění by mohlo být odstranění receptorů serotoninu v míše, ale s tím zatím dermatologové nemají žádné zkušenosti. Výhledově si však od této metody hodně slibují.

A co když vás kůže svědí „opravdu“?

Svědění pokožky samozřejmě není vždy způsobeno jen pohledem na někoho, kdo se škrábe. Může se jednat o jeden z projevů vážnější kožní nemoci či atopie, a proto je vhodné, abyste v případě opakovaného a déle trvajícího svědění navštívila odborníka.

Dermatolog provede sérií testů, na jejichž základě stanoví diagnózu. Budete-li se doporučením specialisty řídit, pravděpodobně se vám podaří příčiny svědění eliminovat, nebo alespoň zmírnit.

Spread the love