home Těhotenství a mateřství Z ČR je velmoc v oblasti asistované reprodukce. České kliniky mají v zahraničí skvělé jméno!

Z ČR je velmoc v oblasti asistované reprodukce. České kliniky mají v zahraničí skvělé jméno!

Specializovaných klinik pro asistovanou reprodukci u nás vyrostlo jako hub po dešti a v budoucnu budou přibývat další. Momentálně jich je téměř padesát a na nedostatek pacientů si rozhodně nemohou stěžovat. Do České republiky totiž jezdí také zahraniční páry, a to především z Německa a Irska. Právě v těchto zemích totiž panují striktnější zákony a cizinci proto raději jezdí k nám. Kromě přívětivější legislativy však hrají roli také nadstandardní péče a celkově vyšší úroveň klinik.

Asistovaná reprodukce představuje pro mnohé páry jedinou možnost, jak mít dítě i jinak než formou adopce. Bezesporu jde také o velmi výnosný byznys, o čemž svědčí roční obrat klinik ve výši miliard korun. Cizinci jsou navíc české ekonomice prospěšní i proto, že utrácí za ubytování a služby.

Česká republika má také silnou pozici v dárcovství vajíček. V darování spermií, respektive jejich vývozu, jsou však na špici muži z Dánska.

Podle údajů ze zprávy Národního registru asistované reprodukce se od roku 2007 více než zdvojnásobil počet cyklů umělého oplodnění, a to ze 17 tisíc na více než 35 tisíc za rok. K důvodům výrazného nárůstů však nepatří pouze fakt, že do České republiky míří zájemci 60 zemí světa, ale také zvýšení počtu klinik a celková osvěta. Asistovaná reprodukce již nepatří mezi tabu – česká společnost ji naopak vnímá jako naprosto běžný úkon.

V každém případě je úsměvné, že se z vajíček darovaných českými ženami v poslední dekádě narodilo 15 tisíc miminek německým ženám a 5 tisíc irským párům. A zatímco Němce motivuje především legislativa (v Německu nelze podstoupit umělé oplodnění s darovanými vajíčky a spermiemi od anonymních dárců), pro obyvatele Velké Británie je hlavním důvodem tři až čtyřikrát nižší cena. Cestu do České republiky navíc často pojmou jako dovolenou a zůstanou zde o pár dní déle.

Spread the love
  • 5