home Těhotenství a mateřství, Zdraví Zase ty nepříjemné otoky! Jak se jich zbavit?

Zase ty nepříjemné otoky! Jak se jich zbavit?

S nepříjemnými otoky končetin se v těhotenství setká snad každá budoucí maminka. Určitě i vy moc dobře víte, jaké to je mít nohy jako menší lodě, nemoci ohnout klouby na prstech či díky nateklým lýtkům pokleknout. Otoky jsou způsobené zadržováním vody v těle a objevuje se především v posledním stádiu těhotenství. Vysoké teploty těmto stavům příliš nesvědčí a v létě se tak otékání může výrazně zhoršit.

Proč v těhotenství tolik otékáme?

Pokud se ráno probudíte s buřtíky místo prstů a již jediný krok vás usvědčí v tom, že vaše nohy opět nabyly obřích rozměrů, určitě se zamyslíte nad jednou jedinou otázkou: proč?! Otoky končetin jsou způsobené již výše zmíněným zadržováním vody v těle, což může zapříčinit i nadýmání břicha. Otoky ale mohou vzniknout i díky sníženému návratu krve z dolních končetin – stavy se zhoršují v létě, ale i i delším stání nebo sezení.

Jak zatočit s otoky?

Ačkoli otoky nejsou ve většině případů příliš bolestivé, jsou maminkami označovány za velmi nepříjemné a pravdou je, že nám oteklé končetiny mohou zkomplikovat každodenní život a činnosti, které provádíme. Je tedy na místě zamyslet se nad otázkou, jak se s otoky poprat. Chcete poradit? Pak čtěte dál!

  1. Pokud trpíte na otoky, snažte se dbát na pitný režim. Pokud budete pití vědomě zanedbávat, bude mít vaše tělo tendence si vodu schovávat na horší časy – díky tomu se budete cítit nafouklá a otečete. Ve svém vlastním zájmu proto pijte minimálně ony doporučené 2-3 litry vody denně a omezte kávu – ta obsahuje kofein, který odvodňuje.

 

  1. V těhotenství byste měla odpočívat a příliš se nenamáhat. I delší stání může být příčinou otoků. Proto se snažte odpočívat, co nejvíce to půjde a dejte si nohy nahoru, aby krev mohla snadněji proudit.

 

  1. Těhotným maminkám se doporučuje odpočívat, ležet i spát na levém boku, což usnadní návrat krve zpět k srdci.

 

  1. Vyhněte se nepohodlné a nevhodné obuvi, která by mohla oteklým nohám spíše uškodit nežli pomoci. Zkombinovat ji můžete se speciálními kompresními punčochami. Nenoste těsné ponožky, jejichž guma vás okolo kotníků nepříjemně stáhne.

 

 

Spread the love
  • 5