home Zdraví Zbavte se zdravotních problémů – dopřejte svému tělu hořčík

Zbavte se zdravotních problémů – dopřejte svému tělu hořčík

Trápí vás únava a vaše pleť je také bez života? Občas vás pěkně potrápí trávení a celkově se prostě necítíte fit? Z lékařského hlediska se může zdát vše v pořádku, ale vy se prostě necítíte dobře? Někdy hledáme příčiny našich problémů zbytečně hluboko. Zkuste se zamyslet nad vaším denním režimem. Jak se stravujete a také kolik tekutin denně vypijete.

Odborné studie prokázaly, že pokud je lidské tělo vystaveno stresu, spotřeba hořčíku stoupá. Jeho nízká hladina může významným způsobem ovlivnit lidské zdraví. Může být například příčinou bolestí hlavy, podrážděnosti, snížené mentální výkonnosti, nedostatku vitality, ale třeba i zhoršeného spánku, což může z dlouhodobého hlediska způsobit vážnější zdravotní problémy.

Odborné studie odhalily, že až 75% populace trpí nedostatkem hořčíku. Denní příjem hořčíku by měl u dospělého zdroje hořčíku tělo článkučlověka dosáhnout 280-400 mg. Tento zdraví prospěšný prvek se vyskytuje v banánech, tmavé listové zelenině, mandlích, lískových ořeších, sojových bobech. Dále pak v luštěninách, tmavé rýži, bramborách, celozrnném pečivu, semenech, ale třeba i v avokádu a některých druzích ryb. V malém množství je obsažen i v obyčejné vodě. V minerálních vodách je jeho procento větší a můžeme jejím prostřednictvím dodat organizmu až 65 mg hořčíku, pokud vypijeme kolem 2,5 litru takové vody denně. Existují rovněž tablety, ať už rozpustné ve vodě, jako nápoj či jako klasický doplněk stravy.

Dodržování správného pitného režimu rozhodně není jen laciným heslem odborníků na dietu a správný životní styl. Za vším hledejte spíše logiku a ta vám i zde napoví. Je-li lidské tělo tvořeno z velké části z vody ( až 60%), bude pro jeho správnou funkci zřejmě velice zásadní. A je to skutečně tak! Rozhodně se nenechte odradit děsivými počty litrů, které je nutné vypít každý den. Jistě, existuje nějaké optimum, ale trápit se představou, že musíte denně vypít minimálně pět litrů vody je rozhodně mylná. Úplně postačí, když budete mít na paměti, že ztráta tekutin kolem 1,5 % je již hranicí mírné dehydratace a čtyřprocentní ztráta se kromě pocitu žízně může také projevit již zmíněnými bolestmi hlavy, ospalostí, sníženou výkonností, ale také třeba poruchami soustředění. Zkuste se tedy vždy, když vás začne pobolívat hlava nebo se v práci nebudete schopni už vůbec soustředit, zamyslet nad tím, kolik jste toho ten den vypili. Pokud zjistíte, že posledním vaším nápojem byla káva k snídani, s největší pravděpodobností je právě to příčinou vašich problémů.

 

Spread the love