home Těhotenství a mateřství, Zdraví, Zdraví Alkohol a kojení – lze to vůbec skloubit?!

Alkohol a kojení – lze to vůbec skloubit?!

Alkohol a kojení – to je často řešené téma, nad kterým se alespoň jedinkrát pozastaví snad každá maminka. Co se alkoholu týče, většina žen moc dobře ví, že v těhotenství pro něho není v jejich životě místo – alkohol by totiž mohl negativně ovlivnit vyvíjející se plod. Jak je to ale v období kojení? Opravdu si kojící matky nemohou dát ani malou skleničku piva po nedělním obědě?

Alkohol v mléku

Pokud maminka kojí, zpravidla se vzdá i malého množství alkoholu ve strachu, že by se dostal skrze mateřské mléko až k miminku. Je pravda, že pokud kojící žena přijme alkohol, skutečně se dostane do mateřského mléka prostřednictvím krve – ovšem ono množství, které se do mléka dostane, je hodně individuální a je ovlivňováno hned několika faktory.

Co ovlivňuje množství alkoholu v mléku?

V první řadě je to určitě druh alkoholu, který kojící žena přijme. Je totiž velký rozdíl, pokud by si dala panáka něčeho tvrdého a pokud by si dala menší skleničku vína. Dále záleží na množství, protože je logické, že když si dá žena jednu skleničku, nebude toho alkoholu v mléku následně tolik, jako kdyby do sebe nalila celou láhev. Dalším ovlivňujícím faktorem je skutečnost, zda při pozření alkoholu matka něco jí, nebo pije na prázdný žaludek – jakmile bude současně i jíst, množství alkoholu vstřebané do mléka pak bude citelně menší.

Alkohol snižuje laktaci

Věděli jste, že alkoholické nápoje snižují laktaci? Mezi lidmi totiž traduje mylná domněnka, že například pivo naopak laktaci podporuje, což je ale jeden velký nesmysl. Ve skutečnosti je to totiž tak, že alkohol tělo kojící maminky dehydratuje a tím pádem snižuje množství tekutin, které jsou potřebné pro tvorbu mateřského mléka. Nutno zmínit, že je alkohol rovněž vinen za snížení oxytocinu v těle, což je hormon, který má výrazný vliv na laktaci a je pro ni dokonce nezbytný.

Všeho s mírou

Ptáte se, jak to tedy s tím alkoholem při kojení je? Zkusme si to shrnout tak, že pokud si dáte jednou za čas menší skleničku piva, abyste lépe strávila oběd, pak se vašemu miminku nic nestane. Budete-li se řídit selským rozumem a budete-li jednat v zájmu vašeho dítěte, pak mu nepřipravíte žádné nebezpečí. Takže rozumné množství alkoholu čas od času je povoleno i kojícím maminkám.

Spread the love