home Děti Holčičky milují panenky, kluci zase auta. Nastavila nás příroda, nebo společnost?

Holčičky milují panenky, kluci zase auta. Nastavila nás příroda, nebo společnost?

Když dáte dítěti vybrat hračku, většinou se přikloní k zažitému stereotypu. Kluci si obvykle vybírají autíčka, vláčky a další „typicky klučičí“ hračky, děvčátka zase preferují panenky. Je to dáno tím, že je k takovému výběru vědomě či podvědomě směřujeme – anebo je jejich rozhodování zapsáno v genech? Zřejmě vás nepřekvapí, že se problematikou zabývají i některé renomované vědecké kapacity. Co díky nim o našich dětech zatím víme?

Většina odborníků razí názor, že atraktivita objektů závisí na pohlaví a profiluje se již bezprostředně po narození. V praxi to může znamenat, že se půlroční chlapeček raději kouká na nákladní auto, zatímco holčička věnuje pozornost panence. O žádné socializaci přitom nemůže být v takto raném věku řeč.

Pozoruhodnou a poměrně vypovídající studii provedli vědci v různých skupinách primátů. U opic se objevily podobné tendence – samice si většinou vybraly panny, samci zvolili auta. Velmi zajímavé pozorování proběhlo u tlupy šimpanzů, ve které si mladé samice často přivlastnili klacík a chovaly se k němu jako k mláděti. Biologové si takové chování vysvětlují jako trénink na budoucí rodičovství.

Experti přisuzují chování lidských mláďat hormonům. Vyšší hladina testosteronu zvyšuje pravděpodobnost, že dítko zlákají autíčka spíše než dětské kočárky a panenky.

Nezáleží na tom s čím – hlavně, že si hrají

Pokud máte doma chlapce, který má raději kočárky pro panenky než vláčky, nepanikařte. Ačkoliv si kluci většinou vybírají maskulinní hračky, odlišné preference nemusí vůbec vypovídat o budoucím vývoji, či dokonce sexuální orientaci. A pro malé slečny je navíc určitá otevřenost typická – hrají si rády s panenkami, autíčky i legem.

Každé dítě je individuum a je třeba k němu tak přistupovat. Důležité je, aby si děti hru užívaly a věnovaly se tomu, co je baví nejvíce.

Spread the love
  • 5