home Zdraví, Zdraví Problém zvaný ploché nohy

Problém zvaný ploché nohy

Pojem ploché nohy snad slyšel v životě každý a to bez ohledu na to, ať se právě jeho tento problém týká či nikoliv. Dnes by se dalo říci, že se jedná snad již o civilizační chorobu, protože ordinace ortopedů se díky plochým nohou skutečně plní. Co pomáhá na ploché nohy a co způsobují ploché nohy, když se jejich léčbou nebudeme zabývat se dozvíte v dnešním článku spolu s dalšími tipy.

Co způsobují ploché nohy a jak vznikají

Příčin plochých nohou může být celá řada, nejrůznější onemocnění, fyzicky náročná práce, nevhodná obuv, nadváha, ale také genetika. Samozřejmě, že existuje celá řada jedinců, kteří mají od dětství plochou nohu navzdory přiměřené tělesné hmotnosti i vhodné obuvi, ale většina populaci si za své ploché nohy může vlastně sama. Vhodná obuv je skutečně základ, každý ortoped vám poví, abyste baleríny a tenisky s plochou podrážkou rovnou vyhodili do popelnice, péče o klenbu nohy skutečně začíná výběrem vhodné obuvi. Ostatní zdravotní komplikace, které vedou k ploché noze jsou pak již skutečně v rukou oborníků, ale kupovat si vhodnou obuv je právě ve vašich rukou a je to to minimum, které můžete pro sebe a své zdraví udělat.

Co pomáhá na ploché nohy?

Ortoped zjistil příčinu vašich obtíží, vše je zaléčeno a vy chcete pro sebe udělat maximum v rámci svých možností. Pak se určitě zaměřte na cviky na ploché nohy a to nejen ty, které vám doporučil ortoped či fyzioterapeut, ale můžete je doplnit i některé další. Začněte třeba snahou uchopit nějaký vhodný předmět z podlahy nohou, později to může být něco složitějšího, například tužka či jiná věc, kterou není tak snadné uchopit. Použijte míček (tenisák či jakýkoliv jiný míček podobné velikosti) a masírujte si jím ve stoje plosku nohy tak, že nohou budete po balónu přejíždět sem a tam aniž by se vám balónek odkutálel. Chození po nerovném povrchu je rovněž velmi účinným způsobem, jak bojovat s plochou nohou. Doma si můžete udělat třeba do koupelny nízkou krabici či nádobu, do níž nasypete menší oblázky a vždy při čistění zubů či jiné ranní a večerní hygieně budete v krabici stát či přešlapovat. To všechno jsou jednoduché triky a cviky, které při pravidelném vykonáváním mohou významně napomoci v boji proti plochým nohám.

Spread the love
  • 5