home Tipy, Zdraví Jsou kmenové buňky šarlatánstvím?

Jsou kmenové buňky šarlatánstvím?

Ve světě medicíny jsou kmenové buňky velmi diskutovaným tématem, které rozděluje odbornou veřejnost na dvě skupiny. Na jedné straně stojí příznivci, kteří v kmenových buňkách vidí naději pro pacienty s bolestmi kyčlí a kolen. Na druhé straně oponují odpůrci, pro něž jsou tato metoda léčby pouze šarlatánství. Ale kde je pravda?

snimky-kloubu2-maly

Na internetu se nedávno objevil článek poukazující na varování ortopedů, kteří se shodují, že kmenové buňky jsou šarlatánství a že bolest krotí pouze placebo efekt. Nicméně informace v daném článku jsou zavádějící.

Artrózu byste měli léčit při prvních příznacích

Klouby se opotřebovávají nejen s přibývajícím věkem, ale také se zvýšenou fyzickou zátěží. Přetažení kloubů způsobuje artrózu, která by se měla léčit již při prvních příznacích. Pokud pacient přijde k doktorovi až s artrózou 4. stupně, je zřejmé, že ani kmenové buňky nepomohou. Tuto skutečnost potvrdil sám MUDr. Lukáč, který se věnuje kmenovým buňkám.

Když nemůže pacientovi pomoci, je upřímný

Samozřejmě, kmenové buňky nejsou ideálním způsobem léčby pro všechny pacienty. Když tato léčba nemůže danému pacientovi pomoci, MUDr. Lukáč tuto informaci řekne upřímně. Jeho cílem není vybrat co nejvíce peněz, jeho posláním je pomáhat lidem trpící potížemi s klouby. O kvalitě práce tohoto lékaře se můžete sami přesvědčit na portále ZnamyLekar.cz.

Kmenové buňky pomáhají

Milovník volejbalu a tenisu v 35 letech prodělal operaci pravého kolene, která ho donutila opustit své oblíbené sporty, neboť jeho klouby odpovídaly stáří 65 let. O pět let později se pacient nevyhnul artroskopii levého kolene, přestože striktně dodržuje svou váhu a bere vitamin C s kolagenem. Rekreačně se věnoval tenisu, přičemž v 61 letech se objevily natolik závažné problémy, které znemožnily pacientovi dokonce usednout na židli. Navzdory masivní negativní kampani proti kmenovým buňkám se rozhodl pro jejich aplikaci.

Kmenové buňky umožnily pacientovi opět se vrátit k trénování tenisu. Po sedmi měsících od zákroku se zdravotní potíže natolik zlepšily, že pacient mohl usednout na kolo, zařádit si na tenisovém hřišti a užívat si zahradničení.

Kmenové buňky pomohou jen pacientům, kteří nenechají nic na poslední chvíli a nečekají až do posledního stádia artrózy.

Spread the love