home Děti, Těhotenství a mateřství Miminko nechce spinkat v postýlce. Co s tím?

Miminko nechce spinkat v postýlce. Co s tím?

Když jste si domů přivezli malý uzlíček vašeho vytouženého štěstí, zdál se svět tím nejšťastnějším místem. Jak dny ubíhaly a s nimi i povinnosti a starosti kolem malého miminka, postupně vám ubývá sil a nervy máte občas, jak se tak říká „na pochodu“. S vývojem nám malé dítko dává stále více najevo, že je zde s námi a projevuje svou nespokojenost pláčem, který je po nějaký čas jeho jediným dorozumívacím prostředkem. Co ale dělat, když je pláče už moc? Uložíte jej do postýlky a doufáte v chvíli klidu a ticha, kdy budete mít čas i pro sebe a ten malý rošťák v postýlce být nechce, a už vůbec ne sám? Poradíme vám, jak naučit miminko spinkat v postýlce a získat tak trochu času na vlastní spánek či jiné aktivity.

V první řadě trpělivost

Mějte vždy na paměti, že s dětmi málokdy jde něco hned. Mají svou hlavu, byť se zdají být ještě příliš malé, i ony mají své potřeby a strachy. Ve většině případů dítko preferuje společnost, není tedy rádo samotné, a pokud jste je v prvních měsících jeho života nenechali samotné snad na déle než pár minut, je zcela pochopitelné, že pro něj samota v postýlce může být těžký oříšek. Neznamená to ale, že by nemělo začít spinkat samo, na místě tomu určeném. Myslete na to, že by mělo mít svou postýlku, která pro něj bude útočištěm, kde by se mělo cítit dobře a v bezpečí. Tím začněte, než začnete zkoušet spaní o samotě (ne nutně po celou noc, ale naučit ho, aby samo usínalo). Miminko dejte do postýlky, pohlaďte, rozlučte se a odejděte. Velmi pravděpodobně začne hned plakat, nenechte se odradit a přesto opusťte pokoj. Za dveřmi počkejte nejprve jednu či dvě minuty. Vraťte se do pokoje, miminko nevyndavejte, ale pohlaďte ho, v případě stojících dětiček, ho opět uložte. Opět se rozlučte a odejděte z pokoje. S každým dalším odchodem prodlužujte interval, ve kterém se budete k dítěti vracet. Důležité je, abyste vydrželi. Věřte, že dítko netrpí. Tím, že se vracíte ho ujišťujete, že jste nedaleko, a nemusí se tedy bát. Zároveň, ale zjišťuje, že ho nevyndáte a tím postupně pochopí (ano, pochopí to, i velmi malé miminko), že v postýlce bude samo usínat.

V druhé řadě důslednost

Dalším důležitým bodem v tomto procesu zvykání je důslednost. Stejně jako v mnoha dalších výchovných počinech, i zde bez důslednosti ničeho nedosáhnete, tedy určitě ne dlouhodobě. Když začnete, pak vytrvejte. Intervaly se budou prodlužovat, a pláč bude trvat kratší dobu, až během několika málo dnů zcela vymizí. To nastane ve chvíli, kdy dítě pochopí, že teď bude chodit spinkat a nemusí se ničeho obávat. Tak hodně štěstí a dlouhý spánek, váš i vašeho miminka 🙂

Spread the love