home Těhotenství a mateřství, Zdraví, Zdraví Co byste měli vědět o odběru pupečníkové krve

Co byste měli vědět o odběru pupečníkové krve

Pupečníkovou krev lze ve zdravotnictví využít jako alternativu kostní dřeně, s jejíž pomocí je následně možné léčit různorodé typy a druhy onemocnění. Možná jste se o této možnosti dozvěděla prostřednictvím letáčků v čekárně u vašeho gynekologa nebo jste se o ní dočetla na internetu a právě teď zvažujete, zda do toho jít nebo ne. Určitě vás zajímá, jestli tento zákrok bolí a co je nutné pro odběr pupečníkové krve udělat.

Pupečníková krev může zachraňovat životy

Jedná se o krev obsaženou v placentě a pupečníkové šňůře, která se nemísí s krví matky. Jejím úkolem je zajistit výměnu živin a kyslíku a především plod ochránit před potencionálně škodlivými látkami. Pupečníková krev obsahuje kmenové buňky, které se dají v lékařství využít jako alternativa kostní dřeně, což v případě darování může zachraňovat životy. Pupečníkovou krev lze využít pro regeneraci orgánů a tkání v důsledku úrazu, dětské mozkové obrny nebo třeba po mrtvici.

Je to bolestivé?

Pokud se ptáte, zda odběr pupečníkové krve bolí, pak vás uklidníme – nebolí. Tento zákrok je bezbolestný a zcela bezpečný jak pro miminko, tak především pro maminku. Odběry se provádí bezprostředně po porodu – samozřejmě pouze v případě, kdy nenastanou komplikace a lékaři se nemusí věnovat mamince nebo miminku – a lze je provést dvěma způsoby:

  1. odběrem z cévy pupečníkové šňůry po jejím přerušení
  2. kombinovanou metodou po přerušení z cév pupečníkové šňůry a po porodu placenty z jejích povrchových cév

Je to zdarma, ale nedělají to všude

Další důležitá otázka zní, jestli je odběr pupečníkové krve nějak zpoplatněn, případně zda za této zákrok získá maminka finanční odměnu. Na obě otázky odpovídáme ne. Odběry se provádí zdarma a maminka za ně nezíská žádnou finanční kompenzaci. Důležité je upozornit na skutečnost, že odběry neprovádí v každé porodnici – nemocnice musí být na tento úkon speciálně proškolená a především musí mít potřebné vybavení. V současné době lze odběr pupečníkové krve provést v 35. porodnicích v České republice.

Spread the love
  • 5