home Těhotenství a mateřství, Tipy Podnikání při mateřské – Jde to vůbec? Ano i ne!

Podnikání při mateřské – Jde to vůbec? Ano i ne!

Jste na mateřské a napadlo vás začít podnikat a vylepšit tak rodinný rozpočet? Nebo jste snad OSVČ, která se právě chystá na mateřskou? Nechcete však na dlouho přerušovat své podnikatelské aktivity, abyste nepřišla o pracně získanou klientelu? Podnikání během mateřské dovolené je možné, ale v jednom případě to má háček. Pokud je vám peněžitá pomoc v mateřství vyplácena z nemocenského pojištění ze samostatné výdělečné činnosti, tak nemůžete zároveň osobně pokračovat v podnikání. Co z toho plyne? Začít podnikat při mateřské můžete snadno, ale problém vzniká pro OSVČ jdoucí na mateřskou. Nebojte, přerušovat podnikání nemusíte. Poradíme vám, jak situaci řešit.

Nechcete přerušovat podnikání? Pomůžou zaměstnanci a manžel!

Jelikož pro vyplácení peněžité pomoci v mateřství nesmíte osobně vykonávat samostatně výdělečnou činnost, je třeba za sebe najít adekvátní náhradu. Někdo místo vás musí činnost vykonávat a fakturovat. Jestliže máte zaměstnance, mohou veškerou činnost vykonávat za vás. Pokud nikoho nezaměstnáváte, stačí vyřídit živnostenské oprávnění pro manžela. Ten svým jménem bude činnost fakturovat a vykonávat za vás.

Mateřská a rodičovská nejsou totéž!

Lidé mají tendenci si mateřskou a rodičovskou dovolenou plést. Není to totéž. Mateřská dovolená trvá zpravidla jen 28 týdnů, při narození více dětí je delší. Během ní nesmí maminka osobně vykonávat samostatně výdělečnou činnost. Peněžitá pomoc v mateřství se vyplácení jen těm maminkám, které měly hrazeno nemocenské pojištění.

Rodičovská dovolená nastává po skončení té mateřské. Pokud žena nepobírala peněžitou pomoc v mateřství, tak je jí ihned po narození dítěte vyplácen rodičovský příspěvek. Ten však není vyplácen OSSZ jako peněžitá pomoc v mateřství, ale je vyplácen odborem sociální podpory při úřadu práce. Celková částka rodičovského příspěvku činí 220 000,- Kč. Délku rodičovské dovolené si můžete zvolit sama, maximálně lze rodičovský příspěvek pobírat do 4 let věku dítěte. Podnikání během rodičovské dovolené nic nebrání. Komplikovaná situace tedy může nastat pouze v průběhu mateřské dovolené.

Spread the love
  • 5