home Děti, Těhotenství a mateřství Proč je výběr jména pro miminko tak složitý?

Proč je výběr jména pro miminko tak složitý?

Musí znít harmonicky s příjmením! Nesmí být ani moc dlouhé, ani moc krátké! Musí se dobře vyslovovat a mít zdrobněliny! A především se musí líbit jak mamince, tak i tatínkovi! S podobnými nároky se setkal snad každý rodič, který vybíral jméno pro svého doposud nenarozeného potomka. Jestliže i vy máte tento úkol za sebou, pak nám určitě dáte za pravdu, že je to jedno z nejsložitějších a nejnáročnějších rozhodování ve vašem životě. A pokud vás to teprve čeká, pak vám náš dnešní článek může hodně pomoci!

Jak se bude jmenovat?!

Jaké mu dáme jméno? A jak se náš drobeček bude jmenovat? Ačkoli jsou to krásné otázky, které každého rodiče zahřejí u srdíčka, následný výběr a rozhodování mnohdy nepředstavují kdovíjak příjemné okamžiky. Hodně rodičů se přitom pohádá, protože právě tady narazí na neshody ve svých názorech. Jak tedy vybrat jméno, které splní všechny požadavky? Pojďme se na to společně podívat!

·         Délka tak akorát

Jedním z nejdůležitějších kritérií pro výběr jména vašeho miminka, je délka. Odvíjet se můžete od příjmení, kdy platí, že ke krátkému příjmení můžete zvolit delší jméno a naopak. Čemu byste se měli raději vyhnout, jsou naopak kombinace krátkého příjmení a krátkého jména nebo naopak dlouhého příjmení a dlouhého jména.

·         Dobrá výslovnostdetska-jmena-telo-clanku

Při rozhodování, jaké jméno svému potomkovi zapíšete do rodného listu, zkoušejte jednotlivé kombinace vyslovovat. Ano, i tohle je velice důležité! Divili byste se, kolik lidí si dané jméno nevysloví společně s příjmením a poté se diví, když jim jeho vyslovení dělá problémy nebo dokonce špatně zní. Nedoporučujeme volit jméno končící na písmenko, kterým začíná příjmení (příklad: Karel Loupák, Dagmar Rášková) nebo kombinovat jméno a příjmení, ve kterých se až příliš často opakuje některá ze skupiny hlásek (příklad: Štěpán Šátek, Barbora Roubarová).

·         Pozor na experimenty

když se vám možná nelíbí dobrá česká klasika, není dobré sahat ani po experimentech. Možná vám cizokrajně znějící jména imponují nebo se vám líbí jména postav z filmů, jenže pro vaše dítko to může být ušitý bič. Pamatujte, že jméno, které svému miminku vyberete, s sebou ponese už celý život!

Autor: Nikol Bláhová

 

 

Spread the love
  • 5