home Těhotenství a mateřství, Zdraví, Zdraví Běhání v těhotenství není tabu. Má však spoustu ale!

Běhání v těhotenství není tabu. Má však spoustu ale!

Zatímco ještě před několika dny jste v oblíbených běžeckých keckách a hlavou plnou příjemných myšlenek  pobíhali ulicemi, najednou v ruce držíte pozitivní těhotenský test a v hlavě se už začínáte loučit s touhle oblíbenou fyzickou aktivitou. Pro někoho běh představuje neodmyslitelnou součást jeho života, příjemné rozptýlení i vítané odreagování. Ve skutečnosti se ale běhání v těhotenství nemusíte vzdávat, chce to jen dodržovat několik základních pravidel.

Přestat je tak těžké…

Možná i pro vás je běhání velice důležité a představa, že ho najednou musíte škrtnout ze svého života, vám vhání slzy do očí. K těhotenství se velmi často vážou představy, že musíte celý den strávit v posteli u televize, prakticky vůbec nic nedělat, pouze odpočívat a o fyzické aktivitě si nechat leda tak zdát. Uklidníme vás – v těhotenství se dá s trochou rozumu  v běhání pokračovat.

Pokud jste v pořádku, klidně běhejte

Většina odborníků se jednohlasně shoduje na tom, že pokud těhotenství probíhá v pořádku a žena nemá žádné zdravotní komplikace, může se dál s klidným svědomím fyzickému pohybu věnovat –  tedy klidně i běhání. Pokud je žena na pohyb zvyklá, může v něm pokračovat a to od začátku těhotenství až do jeho konce.

Kdo může běhat a kdo ne

Ačkoli není běhání v těhotenství přímo zakázáno, není rovněž povoleno maminkám, které před otěhotněním neběhaly. Pokud tedy nejste na běhání zvyklá a vaše fyzická kondice není kdovíjaká, raději se do běhání nepouštějte. Má to své logické vysvětlení –  pokud je vaše fyzická kondice nízká, s největší pravděpodobností se již po pár metrech začnete zadýchávat a díky tomu by mohlo dojít k nedostatečnému okysličování plodu, který nosíte pod srdcem. U začátečníků s netrénovaným organismem zároveň rychle stoupá tělesná teplota, což rovněž není pro nenarozené miminko to nejlepší.

Běhat s rozumem

Věnovala jste se běhu aktivně ještě předtím, než jste otěhotněla, můžete běhat i nadále. Je ale důležité výrazně zvolnit tempo a při běhání tak zpomalit. Odborníci těhotným ženám doporučují tempo, při kterém uběhnou za 8 minut jeden kilometr, přičemž byste ve svém vlastním zájmu a především v zájmu vašeho miminka neměla běhat déle než trasu 5km.

 

Spread the love