home Děti Dítě na školu připravujte, ale všeho s mírou!

Dítě na školu připravujte, ale všeho s mírou!

A je to tady! I vy už máte doma malého předškoláčka, který co nevidět půjde k zápisu a následně se stane plnohodnotným školáčkem. Zatímco někteří rodiče se na tento milník v životě jejich ratolesti těší, jiní jej postupně vstřebávají a nějaký čas jim trvá, než si na to zvyknou. Další rozdíl lze vidět u rodičů, kteří aktivně dítko zahrnují informacemi a snaží se mu do hlavičky vštěpit spoustu znalostí ještě předtím, než vůbec půjde do školy a u rodičů, kteří vše nechávají spíše na svých dětech a důvěřují jim v tom, že si dokážou poradit samy. Zajímá vás, jaký přístup je vlastně lepší?

Učit nebo neučit?

Toť správně položená otázka! Patříte mezi rodiče, kteří se snaží dítko na školu patřičně připravit, a trénujete společně třeba znalost písmenek? Nebo jste naopak ten typ rodiče, který nikam nespěchá a ví, že si jeho dítě poradí samo od sebe? Třeba taková znalost písmenek je pro život nezbytná. Ačkoli všichni víme, že potřebujeme znát písmena, abychom mohli psát a číst, není správné vést dítko k jejich znalosti už v době, kdy na to vlastně ještě není připravené.

Proč na dítě nespěchat?

Teď jsme vám možná zahráli na citlivou strunu, protože jste si uvědomili, že i vy ve snaze své dítě co možná nejlépe připravit na nástup do první třídy vědomě trénujete jeho znalost písmen. Bohužel je to špatně. Chcete vědět proč? Dítko nastupuje do školy, aby se zde něco naučilo, aby si prohlubovalo své vědomosti, aby se zlepšovalo ve svých dovednostech. Pokud dítě naučíte odříkávat abecedu, jako když bičem mrská, pak jej připravujete o radostný pocit z úspěchu, který by přišel ve škole. Uvědomte si, že v učitelských osnovách nejen pro první třídu je na procvičování písmenek pamatováno.

Pomáhat ano, ale všeho s mírou

Předchozími řádky jsme vás v žádném případě nechtěli odradit od toho, abyste dítku s přípravou na první třídu nepomáhali. To samozřejmě ano, ale pamatujte na jedno známé rčení: všeho s mírou! Určité dovednosti a znalosti bude muset prokázat již při samotném zápisu, takže by určitě něco znát a umět mělo. Rozhodně ale nemusí znát do posledního písmenka celou abecedu, co říkáte?

 

 

Spread the love
  • 5