home Děti, Zdraví Jak se zbavit vší a existují preventivní opatření, jak se jim ubránit?

Jak se zbavit vší a existují preventivní opatření, jak se jim ubránit?

Celé týdny jste se těšili až se vaše dítě vrátí z tábora a když už je konečně doma, zjistíte, že má vši. To je tedy přivítání. Buďte rádi, že u starších dětí snáze poznáte, co se děje. Ty malé mohou být často jen mrzuté a uplakané a neumí se ještě aktivně bránit. Pokud se bojíte, že vši nerozpoznáte, tak obavy odložte až na čas, kdy se jich budete chtít zbavit. Rozpoznání je totiž velmi snadné, vši či jejich vajíčka jsou totiž rozpoznatelné pouhým okem a zejména v oblasti zátylku a za ušima je skutečně nepřehlédnete. S jejich hubením bude zapotřebí trpělivost a pečlivost. Jaký je tedy ten správný postup?

jak na vši - tělo článkuPokud u svého dítka rozpoznáte výskyt vší je třeba prohlédnout i ostatní členy rodiny, to v první řadě. Až následně započněte odvšivovací proces a spolu s ním i ošetření kontaminovaných míst. Tedy peřin, hřebenů a dalších věcí, se kterými přišla postižená hlava do přímého kontaktu. Nezapomínejte také na sebe, veš se sice jmenuje dětská, ale rozhodně to neznamená, že vlasům dospělého by se vyhýbala. Bude nutné zakoupit v lékárně účinný prostředek na hubení vší. Nechte si doporučit lékárníkem ten, který si nejvíce chválí ostatní zákazníci. Pozorně si přečtěte návod a rozhodně se jím řiďte. Dodržujte dávkování a také rozestupy, ve kterých bude nutné vlasy opět ošetřit. Zabráníte tak možné rezistenci vší na tento přípravek.

Mějte na paměti, že samotný přípravek vši nezahubí, je nutné je VŠECHNY z hlavy mechanicky odstranit. Kartáček na odvšivení stačit nebude. Rozhodně je dobré s ním začít, ale potom se připravte na to, že budete muset ještě všechny vlasy prohlédnout a nehty odstranit každou veš či hnidu, která ve vlasech zůstane. Kontrolu hlavy proveďte i následující den, pro kontrolu. A pak namátkově kontrolujte hlavu nadále v pravidelných intervalech.

Vši jsou nepříjemná komplikace a pokud vaše dítě nebo vy vši dostanete, neznamená to nutně, že by vaše hygiena byla nedostatečná. Prostředí, ve kterém se děti pohybují ve vysokém počtu a dochází zde k přímému kontaktu, prostě výskytu vší svědčí stejně tak, jak se zde daří nemocem. Pokud chcete zamezit opakovanému výskytu vší, děti pravidelně kontrolujte (můžete tak odhalit vši v počátku a zamezit jejich expanzi) a dětem aplikujte minimálně jednou týdne šampon s obsahem oleje z australského čajovníku, ten údajně vším nevoní a mohly by se tak dítku vyhnout.

Spread the love
  • 5