home Těhotenství a mateřství, Zdraví Jaké potraviny jsou v těhotenství tabu

Jaké potraviny jsou v těhotenství tabu

Plnými doušky si užíváte své těhotenství, radujete se z rostoucího bříška i prvních pohybů, ale na dobré náladě vám ubírá fakt, že si nemůžete pochutnat na svých oblíbených potravinách. Je pravda, že v těhotenství se zkrátka ve svém zájmu a především v zájmu vašeho nenarozeného miminka musíte vzdát určitých pochutin a dobrůtek, které jste před otěhotněním mohla konzumovat v nekontrolovatelném množství. Pojďme se tedy společně podívat na seznam potravin, od kterých dejte v těhotenství ruce pryč!

Káva

Jako první si vezměme na paškál kafe. Bez toho si spousta žen nedokáže představit jediný den, když v tom se na ně ze všech strany valí hrozby, že káva způsobuje hyperaktivitu u dětí a je tedy potřeba ji omezit – nejlépe pak přestat pít úplně. Pokud i vám káva chutná, možná se děsíte, že si ji po dlouhých 9 měsíců nedopřejete. Klid – v rozumném množství káva neškodí. Pouze její nadměrné pití může způsobit nízkou porodní hmotnost vašeho miminka, stejně jako omezený přísun kyslíku.

Mořské ryby

Ryby představují zdravou složku jídelníčku, na které staví nejen ti, kteří se snaží zhubnout. Jenže v těhotenství se jejich seznam trošku krátí. Důvodem je obsah rtuti, který není pro miminko vůbec dobrý, a maminky by se jí měly vyhnout. Mezi mořské ryby, které jsou v těhotenství tabu, patří makrela, mečoun a žralok. Jiným rybám se vyhýbat nemusíte, jen dbejte na jejich důkladnou tepelnou úpravu.

Párky, salámy a uzeniny

Budoucí maminky by měly zpozornět i v případě, kdy si budou chtít dopřát salám nebo uzeninu. Tyhle potraviny totiž patří na seznam zdrojů nebezpečné bakterie listerie, které sice zdravému člověku neublíží, ale pro maminky představují riziko. Pozor si tedy dejte nejen na již zmíněné měkké salámy a uzeniny, ale i na párky, paštiky nebo nedostatečně tepelně upravené maso. To znamená, že ani tatarák pro vás není v těhotenství vhodný.

 

 

Spread the love
  • 5