home Tipy Jazykové vzdělávání

Jazykové vzdělávání

Všechno to šlo ráz na ráz před prázdninami minulého roku. Byla jsem absolventka střední školy a na pokračování v dalším studiu jsem neměla ani pomyšlení. Učila jsem se ráda, ale tak nějak jsem byla spíš student samouk než fanoušek hromadného sezení na přednáškách.

Pomaturitní studium jazyků mě napadlo jako vhodná alternativa už v této době. Vzdělávání v oblasti jazyků mi přišlo jako fajn investice do sebe sama. A taky mě samozřejmě lákala možnost prodloužení statusu studenta o další rok.

Au-pair zkušenost

V době odjezdu jsem vlastně ještě nebyla rozhodnutá, jestli se domů vrátím. Všechny možnosti byly otevřené, byla jsem rozhodnutá nechat svůj osud tak trochu náhodě. Úplně slyším mamku, jak mi říká, že jsem celý tatínek. Aby mě vůbec někam pustila, musela jsem jí slíbit, že pomaturitní studium angličtiny je stoprocentní volba. Ano, dobrodruh. Občas je fajn mít pevnou půdu pod nohama, já ale tyhle prázdniny chtěla létat v oblacích. A tak se stalo, že jsem po maturitě, 16. června přesně, do oblak na krátkou dobu mířila. Letadlo Brno – Londýn Luton zvedalo svoje kotvy.

 

Šampion mého srdce

Zamilovala jsem se na první pohled. Do červených autobusů, do červených telefonních budek na každém rohu, do kouzelné atmosféry. A věřte nebo ne, i do toho podivného čaje s mlékem. Říká se, že láska na první pohled bývá pomíjivá. A třebaže se doubledeckery po krátké době skutečně okoukají, hlavní město Anglie se z prvního okouzlení neznámého města pomalu stávalo mým druhým domovem.

Ruch i klid

Tohle všechno je Londýn. Po prozkoumání nejznámějších památek jsem ve městě pomalu přestávala být turistou. Po náročném týdnu plném dětí jsem pak víkendy s kamarády nejradši trávila v londýnských parcích.

A že se v Londýně královských parků nachází opravdu dost. Když jsme chtěli vypadnout trochu dál z ruchu města, vydali jsme se lodí do parku Greenwich. Pro spoustu lidí park známý zejména pro Observatoř a Nultý poledník, pro nás se však stal synonymem pikniku se skvělým výhledem na Londýn.

Dalším oblíbencem se stal St. James park. Nachází se hned vedle Buckinghamského paláce, je v něm tedy přítomná skvělá královská atmosféra. Tento park je považovaný za vůbec nejhezčí v celém Londýně. A vy ho jistě můžete znát především pro turisty zhýčkané veverky, které Vám s radostí vyskočí na rameno a nechají se krmit nejrůznějšími oříšky.

Pro mě se stal však největším oblíbencem světoznámý Hyde Park. Je obrovský a najdete v něm úplně všechno! Zejména v letních měsících byl zážitek jen tak parkem procházet a sledovat snad tisíce lidí užívajících slunečného počasí, nejrůznějších aktivit i oslav narozenin přímo v parku.

Já se vrátím!

I když se mi po třech skvělých měsících těžko odjíždělo, skutečně jsem se pro pomaturitní studium angličtiny nakonec rozhodla. Zjistila jsem, že moje angličtina má rezervy a pokud bych si chtěla v Anglii najít skutečnou práci, mohl by to být zejména ze začátku problém. Neloučila jsem se však s Londýnem napořád, věděla jsem, že se co nevidět zase vrátím.

A už je to tady. Rok v jazykové škole utekl jako voda. Minulý týden jsme oslavili úspěšné zkoušky na pomaturitním večírku a já dnes už balím kufry. Jestli jsem smutná z odjezdu? Budou mi chybět kamarádi, rodina i moje postel, samozřejmě. Ale uvnitř mě je takový pocit, jako bych se vracela domů. Jak jsem říkala, můj druhý domov. A já už se nemůžu dočkat, až mě moji přátelé i rodina v Anglii navštíví.

Ať už budete volit vysokou školu, zahraniční zkušenost nebo pomaturitní studium, jako já. Jděte do toho po hlavě a nezapomínejte, že život je především o zážitcích!

Spread the love