home Tipy Je kolagen opravdu tak důležitý, jak se o něm tvrdí?

Je kolagen opravdu tak důležitý, jak se o něm tvrdí?

Když zavítáte ke kosmetičce, apeluje na vás, abyste využívali Rays of Beauty čili elixír mládí pro vaše buňky, který vám doplní do těla kolagen. Vy se však možná ptáte, proč byste měli kolagen užívat? Je kolagen opravdu tak důležitý a opravdu ho tělo tak potřebuje, jak kosmetičky tvrdí? 

Co je to kolagen?

Nejdříve je třeba si prozradit, co to kolagen vlastně je. Jedná se o ve vodě nerozpustnou bílkovinu, která tvoří zhruba třicet procent všech bílkovin v těle. Je to živina opravdu velmi důležitá, koncentruje se především ve vnitřní vrstvě kůže, ale nejen v ní. Odborníci rádi říkají, že je to jako takové lepidlo, které nás drží pohromadě. Díky tomuto vysvětlení i laici pochopí, že právě bílkoviny jsou to, co je v těle nepostradatelné. 

Kolagen se z těla vytrácí

Bohužel vás asi nepotěší fakt, že bílkoviny nejsou bílkovinou, která by v těle zůstávala do konce života. Vytrácí se, a to konkrétně po třicátém roce života. Bohužel jeho mizení se viditelně projevuje – naše pokožka ztrácí pevnost a celkovou elasticitu, vznikají vrásky. Abychom vráskám předcházeli nebo s nimi alespoň bojovali, je třeba kolagen po třicátém roce života do těla dodávat. 

Právě proto na nás apelují kosmetičky. Užívat lze buď zmiňovaná elixír mládí, nebo bílkovinu kolagen dodáme z potravin. 

V jakých potravinách se kolagen nachází?

Kolagen najdeme v celé spoustě potravin. Nachází se například v lososovi, což je velmi oblíbená ryba dodávající do těla i omega-3 mastné kyseliny, jež si tělo neumí nijak dodat samo. Kolagen byste našli i v superpotravině zvané chlorella, což je jednobuněčná řada prodávající se například ve formě prášku nebo tablet. 

Kromě zmíněných potravin najdete kolagen i v listové zelenině (konkrétně tedy v rukole, zelí, v hlávkovém salátu nebo v čínském zelí). A samozřejmě nesmíme zapomenout na přírodní antibiotikum česnek, které je prospěšné i v tomto případě.

Spread the love
  • 5