home Děti, Zdraví, Zdraví Je neposedné nebo nemocné? Odhalte Tourettův syndrom včas!

Je neposedné nebo nemocné? Odhalte Tourettův syndrom včas!

Chvilku neposedí na jednom místě! Je jako z divokých vajec! Chová se, jako by měl za zády stádo splašených krav! U ničeho nevydrží!

Možná i vy často vypustíte z úst podobné výroky, když sledujete vaše dítě, jak je neklidné a neposedné. Mnoho maminek si myslí, že je děti často provokují, když se chovají jako utržené ze řetězu. Jen málokoho by v takovou chvíli napadlo, že dítko ve skutečnosti není neposedné, ale nemocné. Přesně takhle se totiž může projevovat Tourettův syndrom!

Co to je?

Tourettův syndrom je sice poměrně známý pojem, ale přesto se mezi námi najdou tací, kteří neznají jeho definici. Jedná se o onemocnění, které se začíná projevovat kolem 6-7 věku života, ale samozřejmě to není pravidlo – u některých dětí se Tourettův syndrom projeví dříve, u některých zase mnohem déle. Tourettův syndrom je onemocnění způsobené vrozeným postiženým hlubokých částí mozku.

Jak se projevuje?

Projevování Tourettova syndromu může být dvojího typu: pohybové a zvukové. Zatímco u pohybového projevu dochází k nekontrolovatelným tikům, častému mrkání, škubání končetin nebo nejrůznějšími grimasami v obličeji, v případě zvukového projevu pak děti trpící Tourettovým syndromem vydávají různorodé zvuky – například vykřikují, vydávají nesrozumitelné skřeky, pískají, chrochtají nebo opakují po druhých.

Nedá se vyléčit

Tourettův syndrom spadá mezi onemocnění, která se bohužel nedaří vyléčit. Pokud se ptáte, jestli pomohou nějaké léky, pak si můžete ušetřit jak otázky, tak peníze: léky nejsou potřeba. Tím nejlepším lékem a největší pomocí je trpělivost ze strany rodičů, členů rodiny i lidí v okolí. I když se Tourettův syndrom nedá vyléčit, je možné, že se v průběhu života změní jeho forma – ať už k lepšímu, nebo naopak horšímu.

Spread the love
  • 5