home Děti, Těhotenství a mateřství Když miminka trápí zoubky

Když miminka trápí zoubky

Prořezávání zoubků je náročné období, jak pro miminka, tak i pro jejich rodiče. Náhlý tlak v pusince způsobí neklid a podráždění i u jinak klidných a usměvavých miminek. Ačkoliv mají miminka zoubky již před narozením, k jejich prořezání začíná docházet v období mezi 4-7 měsícem – nejčastěji pak okolo 6 měsíce věku dítěte, kdy se zpravidla jako první objeví zoubek ve spodní čelisti. I když některá miminka růst zoubků moc nepotrápí, většina z nich toto období nesnáší příliš dobře – objevuje se podrážděnost, plačtivost ale i zvýšená teplota nebo průjem.

teething-zoubkyJak poznám, že miminku rostou zoubky?

Ačkoli miminka ještě neumí mluvit, dokážou dát rodičům jasně najevo, že s nimi není něco v pořádku. Často tak na růst zoubků upozorní ještě před tím, než se vůbec nějaký zub v pusince objeví. Projevy mohou být různé miminko od miminka, mezi nejčastější příznaky ale patří:

  • silnější slinění
  • odmítání jídla a nechutenství
  • oteklé dásně
  • zvýšená teplota
  • častější noční buzení
  • neustálé sahání si ručičkami do pusinky

Miminko vás potřebuje, vyslyšte jeho potřeby

Během růstu zoubků vás vaše miminko bude potřebovat více nežli obvykle. Je proto důležité obrnit se trpělivostí a být miminku nablízku, kdykoli projeví potřebu vaší blízkosti. Připravte se i na častější noční buzení, kdy se spací návyky naruší i dětem, které se již naučily spinkat celou noc. I když je toto období velmi náročné, pamatujte, že nepotrvá věčně. Za pár dní už opět budete mít své veselé miminko.

Chci svému miminku ulevit – ale jak?

Vy už si s největší pravděpodobností nepamatujete, jaké to bylo, když se vám jako miminku začala ústa plnit zuby. I přesto, že se nedokážete vžít do pocitů vaší ratolesti, můžete se pokusit miminku od bolesti a nepříjemných pocitů ulevit.

teething-kousatkoSpeciální zklidňující gely

V lékárně můžete zakoupit zklidňující gely, kterými lze několikrát denně potírat miminku dásně.

Chladivá kousátka

Při růstu zoubků mají dítka zvýšenou potřebu strkat si si něco do pusinky a kousat. K tomuto účelu slouží kousátka, která je možné nechat zchladit v ledničce a tím dosáhnout ještě větší úlevy od bolesti.

Ulevující masáž dásní

Další způsob, kterým můžete miminku ulevit, je masáž dásní s pomocí speciálních návleků. Ty zaručují správnou hygienu a navíc je v pozdějším věku můžete použít i při péči o dětskou pusinku. Masáž lze provádět buď na suchu, nebo s pomocí masážních olejíčků.

Spread the love
  • 5